válkaČeskoslovenskoobjevy

Joe Valachi porušil omertu a poslal ke dnu celou mafii

Joe Valachi porušil omertu  a poslal ke dnu celou mafii
Zdroj: allthatisinteresting.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Mafie se o vás postará, zahrne vás peněz, ochrání vás. Ale má to minimálně jednu podmínku. Nikdy nesmíte svědčit na policii nebo před soudem. Tento základní zákon se nazývá omerta a mafie díky ní požívala před soudem prakticky beztrestnost. Ale pak se objevil u soudu Joe Valachi.

Tomáš Chalupa 26. července 2019

Princip omerta pochází ze Sicilie, kde je také původní domov mafie. Nikdy se nesmí mluvit s policisty ani s úřady. Kdo zákon porušil, pro toho byl automaticky vynesen rozsudek smrti. Tento zákon platil také v Americe, kam se mafie rozšířila společně s přistěhovaleckou vlnou z Itálie. Policie dobře věděla o aktivitách mafiánských rodin, ale nikdy se nepodařilo nikoho usvědčit, protože nikdo nemluvil.

„Pokud jste mluvili, pak jste se stali krysou. Mohl vás kdokoliv zabít a nejen vás, ale i kohokoliv z vaší rodiny. Byla to účinná metoda, jak zamezit komukoliv, aby se stal informátorem policie,“ říká historik Selwyn Raab. Policie byla ze situace zoufalá a dobře si uvědomovala, že dokud neprolomí omertu, nikdy nedostane žádného mafiána za mříže.

A tady se na scéně objevuje Joe Valachi. Není to žádný boss, jen poměrně nízko v hierarchii mafie postavený gangster z New Yorku. Žádná velká ryba. Chlápek, co převáží drogy pro váženou mafiánskou rodinu Genovese. Říkalo se mu minuteman, protože dokázal vyloupit obchod doslova za pár minut a rychle zmizet.

Pro rodinu Genovese pracoval jako kurýr a řidič. Byl pochopitelně několikrát zatčen a skončil i na krátký čas v base, ale nebylo to nic hrozného. V roce 1958 byl opět zatčen. Nikoliv za vraždy, kterých měl na svědomí také dost, ale za držení a převážení drog. Skončil v base s poměrně dlouhým trestem. V roce 1964 se hlava rodiny Vito Genovese začal domnívat, že Valachi se v base stal krysou a začal mluvit výměnou za nižší trest. Rozhodl, že Valachi má být zlikvidován. Jenže tomu se to doneslo a vyděšený Valachi ve vězení zabil spoluvězně, o kterém se domníval, že jej na něj poslal Genovese. Ubil ale k smrti nepravého člověka. Za to byl trest smrti.

Valachi najednou pochopil, že tady už mu dodržování omerty nijak nepomůže, protože brzy půjde na elektrické křeslo. Nabídl, že prozradí vše, co ví o fungování mafie a samozřejmě hlavně rodiny Genovese výměnou za to, že nedostane trest smrti za vraždu.

Vyšetřovatelé byli nadšeni. Poprvé v historii boje s mafií měli člověka, který byl ochoten vypovídat. Nejen o nějakém dílčím přepadení banky nebo vraždě, ale o celém systému a o všech událostech za mnoho let zpět. Federální úřady zorganizovaly veřejné slyšení, které se stalo mezníkem v boji s mafií. Na celé věci měl osobní zájem státní návladní Robert F. Kennedy. Valachi ve slyšení, které přenášely televize po celých Spojených státech, popsal vnitřní fungování mafie, strukturu a vztahy mezi hlavními rodinami. FBI a protidrogová oddlělení jeho informace průběžně ověřovaly a rychle došly k závěru, že Valachi mluví pravdu.

Po slyšení ale nebyl Valachi propuštěn, ale jen umístěn do fešácké cely ve vězení v El Pasu. Tam strávil zbytek života. Pokusil se o sebevraždu a zemřel v roce 1971.

Valachiho slyšení změnilo kompletně boj s mafií. Mafiáni totiž do té doby popírali, že by vůbec nějaká mafie existovala. Vše byly podle nich jen drby a pomlouvání ctihodných rodin. Po Valachiho výpovědi nastala panika mezi všemi členy rodin. Za mřížemi bylo mnoho dalších mafiánů, kteří napodobili Valachiho a začali vypovídat. Omerta dostávala trhliny a policie začala slavit úspěchy, na které se nabalovali zase další chycení mafiáni ochotní „zpívat“. Nebyl to konec mafie jako takové, ta ostatně existuje dodnes, ale byl to konec její neomezené nadvlády a beztrestnosti.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu