válkaČeskoslovenskoobjevy

Joan Fontaine: Legenda Hitchcockových thrillerů si střihla i českou kněžnu Ludmilu

Joan Fontaine: Legenda Hitchcockových thrillerů si střihla i českou kněžnu Ludmilu
Zdroj: wikipedia commons
+ 12 fotek+ 13 fotek

“Doufám, že zemřu na jevišti ve sto pěti, zatímco budu hrát Petra Pana.” Tuhle větu kdysi pronesla jedna z legend zlaté éry Hollywoodu, britsko-americká herečka Joan Fontaine. Přání se jí však nesplnilo, na rozdíl od své starší sestry a neméně slavné herečky Olivie de Havilland se stovky nedožila. Zemřela v roce 2013 ve věku 96 let. Její poslední rolí byla česká kněžna Ludmila, kterou přijala, aby měla na opravu domu poničeného zemětřesením.

Yvonne Pokorná 21. října 2017

Joan Fontaine, vlastním jménem Joan de Beauvoir de Havillandová, se narodila 22. října 1917 v Tokiu britskému patentovému právníkovi Augustovi de Havillandovi a divadelní herečce Lillian Fontainové. Její starší sestrou byla Olivia de Havilland (1916), se kterou se celý život nesnášely. Jejich vzájemná zášť a rivalita pramenila z toho, že matka favorizovala Olivii. Když se Joan pokusila svou sestru v herectví následovat, matka jí nedovolila užívat rodné příjmení.

Joan Fontaine a Alfred Hitchcock na předávání Oscarů v roce 1941

Joan Fontaine a Alfred Hitchcock na předávání Oscarů v roce 1941

Na plátně Fontaine debutovala v roce 1935, ale zpočátku nijak výrazně nezaujala a v roce 1939 s ní filmová společnost MGM dokonce neobnovila smlouvu. Pak ale mezi stovkami uchazeček vyhrála konkurz na hlavní roli v Hitchcockově psychologickém thrilleru Mrtvá a živá (1940). Film se dočkal 11 nominací na Cenu Akademie, včetně té pro Joan Fontaine za nejlepší herecký výkon. Oscarovou sošku si ale nakonec odnesla Ginger Rogers, ovšem hned rok nato byla Joan Fontaine znovu nominována, tentokrát za roli křehké a plaché Liny, kterou přesvědčivě předvedla v Hitchcockově snímku Podezření (1941). Shodou okolností ten rok obdržela nominaci také její sestra Olivia de Havilland, ale na cenu ji proměnila Joan. Ta pak během ceremonie odmítla Oliviin pokus o gratulaci, čímž ji ztrapnila před zraky veřejnosti a urazila.

Sestry Olivia de Havilland (vlevo) a Joan Fontaine.

Sestry Olivia de Havilland (vlevo) a Joan Fontaine.

Fontaine poté točila jeden film ročně a velmi pečlivě si své role vybírala. V roce 1942 hrála v dobře hodnoceném válečném dramatu The Above All (1942). Následující rok se objevila ve filmu The Constant Nymph (1943), který jí vynesl třetí a poslední nominaci na Oscara. V té době již byla slavnější než její sestra Olivia, byť ta v oscarovém klání co do celkového počtu nominací a cen vyhrávala. Dodnes zůstávají jedinými sourozenci, kteří oba vyhráli Cenu Akademie za výkon v hlavní roli.

Joan Fontaine se soškou Oscara, kterého získala v roce 1942 za roli v mysteriozním thrilleru Podezření (1941).

Joan Fontaine se soškou Oscara, kterého získala v roce 1942 za roli v mysteriozním thrilleru Podezření (1941).

Fontaine byla díky svému nenápadnému, oduševnělému půvabu obsazována do rolí jemných a křehkých žen. Často ztvárňovala věrné a oddané partnerky, ale v osobním životě stálostí zrovna neoplývala. Čtyřikrát se rozvedla a odcizila se nejen své sestře, ale i oběma svým dcerám.

V 50. letech začala sláva Joan Fontaine uvadat a začala se proto objevovat v televizi a na divadelních prknech. Na velkém plátně se představila naposledy v hororu The Witches (1966), který také koprodukovala. Po odchodu do důchodu se Joan ještě jednou před kamery vrátila, tentokrát aby si zahrála zbožnou českou kněžnu Ludmilu v ne příliš povedeném televizním filmu Dobrý král Václav (1994). Roli babičky svatého Václava přijala proto, že její dům v Kalifornii byl poničen zemětřesením a potřeboval nutně opravit. Joan usoudila, že bude lepší si na opravu domu vydělat než vybrat 200 000 dolarů z bankovního účtu.

Joan Fontaine se svými dvěma dcerkami v roce 1955

Joan Fontaine se svými dvěma dcerkami v roce 1955

Se svou sestrou se Joan Fontaine nikdy neusmířila. Úplně se spolu přestaly stýkat od roku 1975, kdy Joan prohlásila, že ji Olivia nepozvala na vzpomínkovou slavnost k uctění památky jejich matky. Olivia však prohlašovala, že ji Joan odbyla s tím, že je příliš zaneprázdněná. Obě sestry odmítly veřejně komentovat neutěšené rodinné poměry, o jejich vztahu však leccos vypovídá známý bonmot z úst Joan Fontaine: “Já se vdala první, Oscara jsem vyhrála dřív než Olivia, a jestli dřív zemřu, určitě ji to rozzuří, protože jsem ji předehnala!”

Když Joan Fontaine 15. prosince 2013 tiše zemřela, vydala její sestra, která dosud žije ve svém bytě v Paříži, hned následující den oznámení, ve kterém prohlásila, že je “zarmoucená a šokovaná”.

Další články

Zavří­t reklamu