válkaČeskoslovenskoobjevy

Joan Crawford své fanoušky milovala. Vlastnoručně jim psala dopisy plné důvěrností

Joan Crawford své fanoušky milovala. Vlastnoručně jim psala dopisy plné důvěrností
Zdroj: vintag.es
+ 11 fotek+ 12 fotek

Fanoušci a slavné osobnosti si ještě nikdy nebyli tak blízko jako v době sociálních sítí. Když máte štěstí, může se vám stát, že celebrita odpoví na váš tweet nebo vám lajkne příspěvek. Nic z toho se ale nevyrovná skutečnému dopisu, pro jehož napsaní musel známý člověk obětovat svůj drahocenný čas. V komunikaci s příznivci vynikala zejména americká herečka Joan Crawford.

Simona Knotkova 23. dubna 2019

V minulých letech nebylo neobvyklé, že jste napsali slavné osobnosti dopis a dočkali jste se odpovědi. Zatímco většina hvězd na to ale měla své lidi a osobně odepisovala jen zřídka, jedna z nejpopulárnějších hollywoodských hereček Joan Crawford si tuto činnost vyřizovala sama. V letech 1925 až 1977 odeslala dopisy milionům svých příznivců z celého světa. Někdy na adresáta čekala v obálce podepsaná fotografie, jindy vzkaz, ve kterém herečka nešetřila důvěrnostmi.

„Teď jsem doma. Doma, kde se mohu přede všemi skrýt, až dokud zase nebudu chtít vylézt ze své skořápky. Doma, kde si mohu odpočinout. Tam, kde zdi znají všechna má tajemství. Rozumíš mi, Dane? Je to zkrátka můj domov, jediné místo, kde se dá ukrýt, jediné místo na světě, kam můžu utéct, a když procházím vstupní branou a sleduju pak, jak se zavírá, je to jako bych sledovala, jak se zavírá brána za všemi lidskými bytosti. Jsem ve svém světě, kde si mohu dělat, co chci. Už mě chápeš? Mé zdi po mně nežádají, abych hrála nějakou roli, byla ženou nebo byla dámou. Očekávají jenom dítě, které si bude hrát s hračkami, nebo očekávají mé slzy,“ píše například v dopise adresovaném fanouškovi z roku 1927.

Komunikaci s příznivci brala Crawford skoro jako svou povinnost. Byla si vědoma, že to byli právě oni, kteří ji dostali na vrchol.

„Někdy se mě lidé ptají, proč tolik miluju veřejnost. Důvod je ten, že to nebylo studio, které ze mě udělalo hvězdu, ale byla to právě veřejnost, který mi dala tu šanci. Hvězdu ze mě udělalo obecenstvo. Na to nikdy nezapomenu, stejně jako moc dobře vím, co jim dlužím,“ sdělila v rozhovoru.

S některými fanoušky dokonce udržovala kontakt celé roky a mnoho z nich brala po letech jako své přátele. Jedna taková kamarádka z dopisů, Betty Barker, se nakonec stala její osobní asistentkou.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu