válkaČeskoslovenskoobjevy

Jiřina Bohdalová: Prezidenty střídala jak role v seriálech

Prvním československým prezidentem, jehož největší česká komička všech dob obšťastňovala svou rozšafnou přítomností, byl dnes již téměř zapomenutý Antonín Novotný. Setkali se spolu na večírku pořádaném u příležitosti 49.výročí Velké říjnové socialistické revoluce, který 7. listopadu 1966 uspořádal sovětský ambasador Červoněnko. Jak vidno, dobře se tam oba bavili.

Za dva roky, během Pražského jara však musel Novotný pod tlakem veřejnosti z funkce prezidenta abdikovat a na jeho místo nastoupil bývalý generál Ludvík Svoboda. Lid do něj tehdy vkládal naděje, že ubrání svobodu a vyžene sovětské tanky ze země. Na Hrad jej tehdy přišli podpořit také čeští umělci a samozřejmě nemohla mezi nimi chybět Jiřina Bohdalová. Bohužel Svoboda nakonec hodil flintu do žita a podpořil normalizátory.

Jiřina Bohdalová s Lidvíkem Svobodou

Jiřina Bohdalová s Lidvíkem Svobodou

O pár let později se Bohdalová objímala s polistopadovým prezidentem Václavem Havlem, ač v roce 1977 podepsala antichartu, odsuzující Havla a další disidenty za jejich podvratnou činnost namířenou proti socialismu.

S Václavem Havlem

S Václavem Havlem

Předcházela si i největšího Havlova rivala Václava Klause, který ji však zklamal tím, že vyznamenal nikoli ji, ale její největší konkurentku na filmovém plátně Jiřinu Jiráskovou.

S Václavem Klausem

S Václavem Klausem

Náklonnost k prezidentům však nakonec přinesla české herečce kýžené ovoce. Podpořila prezidentskou kampaň Miloše Zemana a po zásluze se dočkala metálu i prezidentského polibku.

S Milošem Zemanem

S Milošem Zemanem

Další články

Zavří­t reklamu