válkaČeskoslovenskoobjevy

Jiří Vašíček – zpěvák se sametovým hlasem. Celý život se mu smůla lepila na paty

Jiří Vašíček – zpěvák se sametovým hlasem. Celý život se mu smůla lepila na paty
Zdroj: Archív rodiny Jiřího Vašíčka

Doba, kdy začal Jiří Vašíček zpívat, jeho typu zpěváka velmi přála. Padesátá a šedesátá léta byla dobou mužných sametových tenorů a barytonů a ten Vašíčkův patřil bez debat k nejkrásnějším z nich. Zpěvák se přitom celý život potýkal se zdravotním handicapem, neboť jako dvouletého jej postihla obrna. Po úrazu, těžké autohavárii a následných operacích ho opustila manželka a na přelomu 60. a 70. let přestal vystupovat.

Václav Pokorný 9. srpna 2018

Populární zpěvák Jiří Vašíček, zpěvák s nádherným sametovým hlasem, idol našich babiček, se narodil v roce 1933 v Praze. Byly mu dva roky, když dostal obrnu. V roce 1935 to byla osudová diagnóza, hrozilo, že už se nepostaví na nohy. Dostal se z toho zázračně, postižena byla jen pravá noha. Sám jí říkal „špatná“ a netrápil se tím, lehce kulhavá chůze k němu patřila stejně jako pověstný hlas. Paradoxně mu obrna otevřela cestu k muzice. „Babička věděla, že se neuživím těžkou manuální prací, tak mě nutila do hry na piano,“ vyprávěl později.

Ve čtrnácti letech dokázal napodobit tehdy už stoupající zpěváckou hvězdu, o dvanáct let staršího Rudolfa Cortése. V padesátém roce se zkusil přihlásit do Souboru Julia Fučíka, uspěl a zůstal tam tři roky. Ještě po dlouhých letech na otázku, jak mu zní slovo Fučíkovci, odpovídal: „My jsme to tenkrát vůbec nebrali po politické stránce a ani k nám nikdo nedržel žádné přednášky. Prostě se dělala muzika a byly to krásné prozpívané roky.”

Jiří Vašíček (vpravo) na jedné z mnoha akcí, kde vystupoval.

Jiří Vašíček (vpravo) na jedné z mnoha akcí, kde vystupoval.

V souboru se potkal se svou první ženou Milenou, která ho nasměrovala na sólovou dráhu. Přihlásila jej do rozhlasové soutěže Hledáme nové talenty, která pro něj skončila fascinujícím úspěchem. Začal se věnovat vystoupením se známými orchestry a také podepsal smlouvu s Armádním uměleckým souborem Víta Nejedlého. V roce 1960 dostal angažmá v brněnském orchestru Gustava Broma, a byť tam zůstal jen rok, se zpěvačkou Jarmilou Veselou se zasloužil o to, že se Brno stalo královstvím té nejlepší swingové a taneční muziky u nás. S Bromovým orchestrem nahrál řadu svých prvních desek.

Jiří Vašíček začal být mezi posluchači pojem. Nejúspěšnější však byla pro něj šedesátá léta, kdy zpíval s orchestrem Karla Vlacha, Zdeňka Marata, Kamila Lochmana, Zdeňka Bartáka, s Tanečním orchestrem Československého rozhlasu, zvaným TOČR. Texty pro něj psal Vladimír Dvořák i Zdeněk Borovec.

Vašíčkův lehce rozpoznatelný hlas i charisma zpěváka, který v sobě měl dobře namíchanou mužnost, něhu, humor i romantiku, ho zařadily mezi nejoblíbenější hvězdy. V té době se zrodily jeho slavné šlágry: Píseň o mušli, Tulipány z Amsterdamu, V ten den, kdy se vrátil déšť. Ale taky chlapácká Šoférská, převzatá z legendárního filmu Mzda strachu.

Přelom v jeho životě nastal v roce 1968 den před Silvestrem, kdy při cestě na koncert uklouzl na náledí a roztříštil si kyčel pravé nohy. Následoval rok v nemocnici, operace za operací a snad jako první občan v republice získal endoprotézu. Trpělivě se učil znovu chodit. Za rok se na pódia vrátil, dojatý, kolik lidí na něj nezapomnělo.

Jiří Vašíček

Jiří Vašíček

Magickým řízením osudu ve stejný den, ale o dva roky později se Jiřímu Vašíčkovi přihodila další nepříjemná událost. Den před Silvestrem 1970 vezl svoji ženu, zpěvačku Mílu Vašíčkovou, do Rozvadova. Cestou do nich narazil protijedoucí automobil a Vašíček z bouračky vyvázl se čtyřikrát zlomenou nohou. Lékaři navrhovali amputaci. Odmítl ji, nohu mu nakonec zachránili, ale trvalo tři roky, než se zotavil. V té době jeho žena zůstala v Německu, následoval rozvod a o výchovu jejich dvou dětí se postarali babička a dědeček z Josefova Dolu. Poté se Jiří podruhé oženil a ač o berlích, stále sporadicky vystupoval v komponovaných pořadech po celé republice.

Zemřel v roce 2001 v pouhých osmašedesáti letech v domově důchodců v pražských Dejvicích v téměř naprostém zapomnění. Na celoživotním kontě měl zpěvák Jiří Vašíček na čtyři stovky písniček.

Další články

Zavří­t reklamu