válkaČeskoslovenskoobjevy

Jiránkův Bob a Bobek, Pat a Mat či kreslené vtipy jsou k vidění v Galerii Středočeského kraje

Jiránkův Bob a Bobek, Pat a Mat či kreslené vtipy jsou k vidění v Galerii Středočeského kraje
Zdroj: amazingmedia.cz

Galerie Středočeského kraje zahájila retrospektivní výstavu HUMOR věnovanou významnému českému ilustrátorovi Vladimíru Jiránkovi. Od července do října budou v prostorách vizuálních heren k vidění originální kresby z Jiránkova celoživotního díla. První část unikátní výstavy je věnována tvorbě pro děti a mládež, ve které dominují originální loutky z kultovních příběhů o dvou nezručných kutilech, Patovi a Matovi, a příběhy králíků z klobouku – Boba a Bobka. Druhá část přináší výběr těch nejlepších kreslených vtipů, včetně unikátních barevných maleb, které byly pro Jiránkovu tvorbu opravdu výjimečné.

Tomáš Chalupa 9. července 2016

Výstava HUMOR zobrazuje například originální grafické listy Boba a Bobka – Králíků z klobouku, dále ultrafány, ve kterých návštěvník vidí jednotlivé fáze animace, nebo loutky Pata a Mata společně s originálním modelem scény z natáčení. Expozici dominuje interaktivní koutek se speciální Light Art tabulí, na kterou lze kreslit světelným paprskem Jiránkovy charakteristické postavičky.

„Vladimír Jiránek byl opravdu významný kreslíř a karikaturista, který se zasloužil o jedinečný humor. Jeho animované příběhy o králících z klobouku, Bobu a Bobkovi, nebo kutilech Patovi a Matovi jsou nadčasové a provázejí celé generace rodin. Jsme proto opravdu rádi, že může zrovna naše galerie hostit výstavu takového velikána, jako byl Vladimír Jiránek,“ uvedla Jana Šorfová, ředitelka Galerie Středočeského kraje.

Vladimír Jiránek měl neobyčejný výtvarný talent, který se skvělé doplňoval s jeho literárním nadáním a smyslem pro humor. Za svůj život nakreslil přes 3000 vtipů. A právě vtipy vévodí druhé části výstavy. Zobrazuje exkluzivní výběr vtipů například o politice, revoluční době, medvědovi, doktorovi nebo ženách. „Obdivoval jsem jeho schopnost několika čarami zobrazit konkrétní lidi, nebyly to karikatury v tom tradičním smyslu, kdy se přehnaně zdůrazní nějaké charakteristické rysy, zobrazované osoby, on vytvářel spíše hodně minimalizované portréty a dokázal přitom zachytit hlubší podstatu těch postav, jejich psychologii, náladu, povahové rysy,” prozradil Miroslav Jiránek, bratr Vladimíra Jiránka.

Návštěvníci si mohou na výstavě zakoupit také publikaci s více než 150 vtipy, která vyšla ke stejnojmenné výstavě Vladimír Jiránek Včera a dnes, pořádané v Tančícím domě v Praze. Je přeložena do sedmi světových jazyků (angličtiny, němčiny, japonštiny, ruštiny, francouzštiny, španělštiny a italštiny). Záměrem této publikace je přiblížit studentům ilustrovanou, jednoduchou a zábavnou formou daný jazyk a zároveň poskytnout cizincům jedinečný náhled do tajů českého humoru.

Výstava bude otevřena pro veřejnost od 3. 7. 2016 do 16. 10. 2016, od úterý do neděle mezi 10:00 a 18:00.

Další články

Zavří­t reklamu