válkaČeskoslovenskoobjevy

Jiný pohled na Čínu: fotografové ukazují rozmanitý život za velkou zdí cenzury

Jiný pohled na Čínu: fotografové ukazují rozmanitý život za velkou zdí cenzury
Zdroj: huffingtonpost.com
+ 15 fotek+ 16 fotek

Když se řekne Čína, co se člověku vybaví? Velká zeď? Kung-pao? Davy lidí? Levné šunty? Dynamický rozvoj? Komunisti? Ač jde o největší zemi na světě, pohled na Čínu je často zkreslený a zatížený stereotypy. Dva fotografové žijící v Pekingu se proto rozhodli ji světu ukázat v mnohem větší šíři a rozmanitosti, neboť takovou Čína je – země mnoha tváří a kontrastů.

Ivanhoe 23. listopadu 2015

Letos v červnu Kevin Frayer a Frederic Dufour odstartovali na Instagramu svůj projekt nazvaný Eyes On China (Pohled na Čínu), kde publikují fotky od různých čínských a zahraničních fotografů, dokumentující každodenní život napříč celou Čínou. Snahou je představit Čínu z mnoha různých úhlů jako neuvěřitelně dynamickou, rozmanitou a složitou zemi.

Snímky zachycují různé aspekty jejího dnešního života: rychlou modernizaci, prolínání starého s novým, kapitalismus s komunismem, přírodní krásy i zničené životní prostředí, sociální rozdíly, kulturní rozmanitost, život na venkově i ve městě, bídu a bohatství, zábavu i práci, vojenskou sílu i bezmoc před živly.

Fotografové přiznali, že nebylo lehké projekt realizovat kvůli všudypřítomné čínské kontrole a cenzuře na internetu, které se vtipně přezdívá Great Firewall. Zbourali ji používáním virtuální privátní sítě a speciálních softwarů, takže máme jedinečnou možnost nahlédnout, jak to za velkou čínskou zdí opravdu vypadá. Všechny fotografie si můžete prohlédnout zde.

Další články

Zavří­t reklamu