válkaČeskoslovenskoobjevy

Jimmie Nicol měl být náhradou za Ringo Starra, s Beatles pobyl jen 2 týdny

Jimmie Nicol měl být náhradou za Ringo Starra, s Beatles pobyl jen 2 týdny
Zdroj: thevintagenews.com

V červnu roku 1964 se slavná skupina Beatles vydala na velké turné po Nizozemsku, Novém Zélandu a Austrálii. Ale při focení promo snímků zkolaboval bubeník kapely Ringo Starr a skončil v nemocnici. Kapela musela rychle za něj najít náhradu.

Tomáš Chalupa 19. srpna 2019

Situace byla vážná, protože na megaturné už byly prodány miliony lístků a pokud by se koncerty neuskutečnily, znamenalo by to pro kapelu finanční katastrofu. Právě proto bylo nutné rychle sehnat nového bubeníka. Jenže zatímco manageři chtěli hledat záskok, členové kapely v čele s Georgem Harrisonem to odmítali a chtěli i přes všechna rizika raději turné zrušit. „Pokud nejede Ringo, tak ani já. Musíte najít v tom případě dva náhradníky,“ hrozil Harrison. Jenže John Lennon a Paul McCartney si začali uvědomovat situaci a chápali, že za Ringa prostě musí náhradu sehnat, jinak vše skončí katastrofou. Podařilo se jim společně přesvědčit Harrisona, který nakonec souhlasil, že kapela bude mít dočasně jiného bubeníka.

Tím se stal čtyřiadvacetiletý londýnský bubeník Jimmie Nicol. Ten hrál covery songů od Beatles, byl nadaný a jeho nahrávky udělaly na managery Beatles dojem. Pozvali ho do studia a po zahrání šesti skladeb bylo místo v nejslavnější kapele světa jeho. Ringo Starr byl ovšem celou situací značně zneklidněn, a dokonce měl obavy, že už se k Beatles nevrátí. Také Nicol byl extrémně nervózní a první dny prý téměř nespal.

Nakonec odehrál devět koncertů a natočil nahrávku pro televizi. Užíval si slávy, která byla neskutečná. „Dříve se o mě dívky nijak zvlášť nezajímaly. Den poté, co jsem se stal členem kapely, umíraly touhou, jen aby se mě mohly dotknout. Bylo to až trochu děsivé,“ popsal své pocity Nicol.

Jeho podivný status dočasného člena kapely mu navíc poskytoval více svobody než ostatním Broukům. Ti byli vždy obklopeni fanoušky a prakticky nemohli soukromě ani opustit hotel. Nicola ale nikdo neznal, a tak mohl sám chodit na výlety a pozorovat zajímavá místa, zatímco zbytek kapely trčel na pokoji.

Nicol byl členem kapely jen 13 dní, než se v Austrálii k bandu znovu připojil Ringo Starr. Kapela mu na výraz vděčnosti věnovala zlaté hodinky. Nicol ale zpětně hodnotil tuto svou životní epizodu spíše negativně. Do té doby totiž žil spokojeným životem a vystačil si s málem peněz. Najednou zjistil, jak vypadá opravdové bohatství a sláva, ale jen na pouhých 13 dní. „Jak odešly titulky s mým jménem, odešel jsem i já,“ uvedl muzikant. Sláva byla pryč a on se zase musel všelijak protloukat. Nikdy se v hudebnické branži pořádně neprosadil a nakonec ji opustil. O svém spojení s kapelou Beatles se bavil jen velmi nerad.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu