válkaČeskoslovenskoobjevy

Jihoafrický kostel velebí kromě Boha alkohol. Návštěvníci ho milují

„Všichni ti, které jiné kostely zavrhly jako opilce, jsou zde vítáni. Tohle je místo, kde se lidé mohou ve jménu Boha scházet, aniž by se museli stydět za to, že pijí. Za alkohol vás tu nikdo neodsoudí,“ vysvětluje biskup Tsietsi Makiti podstatu netradičního kostela.

Kostel Gabola (gabola je v setswanštině výraz pro pití) založil nedaleko Johannesburgu před dvěma měsíci. Už nyní se ale může chlubit více jak pětisetčlennou komunitou a více jak dvěma tisíci křty. Křtí se samozřejmě alkoholem, nikoliv svěcenou vodou.

„Pokud pijete pivo, budete pokřtěni v pivě. To samé platí i o cideru nebo jiném alkoholickém nápoji. Před tím, než nápoj vypijeme, modlíme se k němu. S Bohem v našich hospodách dochází k méně zločinům a k rozšiřování lásky a respektu,“ tvrdí Makiti.

Jeho myšlenku prý podporují i občané z jiných koutů Jihoafrické republiky, kteří ho prosí, aby alkoholické kostely založil i u nich. Brzy budou moci plně mužské osazenstvo navíc doplnit i ženy.

„Ženám zatím není umožněn vstup, protože ve spojením s opilými muži by mohlo docházet k výtržnostem. Jakmile naši členové budou ale dobře připraveni, ženy se k nám budou moc přidat,“ slibuje duchovní.

Makiti je také neúprosný v otázce dětských pijanů. I když se některé z příchozích dětí odkazuje na rodiče, alkohol jim zásadně neprodává a posílá je domů.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu