válkaČeskoslovenskoobjevy

Jih proti Severu je divácká povinnost. Tohle je 10 věcí, které jste o legendárním snímku možná nevěděli

Jih proti Severu je divácká povinnost. Tohle je 10 věcí, které jste o legendárním snímku možná nevěděli
Zdroj: wikipedia.org
+ 8 fotek+ 9 fotek

V roce 1939 vstoupil do kin jeden z největších klenotů světové kinematografie Jih proti Severu. V pozadí americké občanské války v něm sledujeme osudy hlavní hrdinky Scarlett O'Hary. Přečtěte si deset zajímavostí ze zákulisí.

Simona Knotkova 11. června 2020

1. Nebýt jednoho zraněného kotníku, kdo ví, jestli by jedno z nejvýznamnějších děl světové literatury a předloha neméně legendárního filmu vůbec vznikly. Právě dočasná tělesná indispozice totiž způsobila, že se Američanka Margaret Mitchell moc nudila a pustila se do psaní knihy. Vtip byl v tom, že i když jako dcera jižanské rodiny slýchala už od dětství množství historek o občanské válce, nejdůležitější detail jí unikl. „O válce jsem věděla všechno. Jediné, co mi uniklo, bylo, že Jih válku prohrál…,“ nechala se po letech slyšet autorka. Ke psacímu stroji nicméně zasedala již plně informovaná a každičkou historickou maličkost si během psaní několikrát ověřovala.

2. Neméně puntičkářský a zapálený do uměleckého procesu byl také producent David O. Selznick. Zatímco na režisérské židli se vystřídalo několik mužů, on zůstával jako šedá eminence v pozadí a na vše bedlivě dohlížel. Náročné natáčení na něm zanechalo následky a kromě celkového vyčerpání skončil závislý na amfetaminech.

 

Producent David O. Selznick a Vivien Leigh se soškou Oscara. Foto: explorepahistory.com

Producent David O. Selznick a Vivien Leigh se soškou Oscara. Foto: explorepahistory.com

 

3. Najít hereckou představitelku koketní a neohrožené Scarlett O’Hary bylo pro filmaře oříškem. Na castingu se jich vystřídalo neuvěřitelných čtrnáct stovek, hlásily se v podstatě všechny velké hvězdy tehdejší doby, od Carole Lombard přes Bette Davis až po Joan Crawford. Selznicka ale nakonec nejvíce zaujala šestadvacetiletá britská herečka Vivien Leigh, která byla v USA tehdy ještě neznámá.

4. Britský původ Leigh zprvu rozčílil členky jižanské organizace United Daughters of the Confederacy. Když se ale dozvěděly, že další žhavou adeptkou byla „yankee“ Katharine Hepburn, uznaly, že i Britka bude lepší. Mimochodem – i když se Leigh po svém hollywoodském debutu hravě zařadila mezi nejkrásnější herecké hvězdy, románová Scarlett neoplývala nijak zvláštní krásou, jak praví hned první věta knižního příběhu.

Pohled na plac, zleva David O Selznick, Victor Fleming, Vivien Leigh a Clark Gable. Foto: vintage-everyday.com

Pohled na plac, zleva David O Selznick, Victor Fleming, Vivien Leigh a Clark Gable. Foto: vintage-everyday.com

5. Komplikované natáčení se neobešlo bez personálních rošád a sporů. Za vyhozením režiséra George Cukora stál prý představitel Rhetta Butlera Clark Gable. Nelíbilo se mu jeho pomalé tempo a nedůsledná práce. Herečka Vivien Leigh zase nevycházela s režisérem Victorem Flemmingem, který byl na ni údajně vulgární.

6. Velkolepá scéna hořící Atlanty byla točena jako jedna z prvních. Nejednalo se samozřejmě o žádné speciální efekty, k rozsáhlému ohni posloužily filmařům staré sety z natáčení King Konga (1933). Historka praví, že se požár ve studiích MGM podařilo vytvořit tak věrohodný, že polekaní obyvatelé města volali hasiče.

Scéna požáru v Atlantě. Foto: vintage-everyday.com

Scéna požáru v Atlantě. Foto: vintage-everyday.com

7. Zatímco Gable dostal za 71 natáčecích dní 120 tisíc dolarů, Leigh za 125 dní pouhých 25 tisíc dolarů.

8. Kde o genderové rovnosti nemůže být řeč, tam naopak můžeme mluvit o malém rasovém vítězství – za roli chůvy si Hattie McDaniel jako první černoška v historii odnesla oscarovou nominaci, kterou i úspěšně proměnila.

Vivien Leigh a Hattie McDaniel jako chůva rodiny O'Harů. Foto: aol.com

Vivien Leigh a Hattie McDaniel jako chůva rodiny O’Harů. Foto: aol.com

9. Na konci snímku pronesl Clark Gable jako filmový Rhett Butler větu, která se stala nejslavnější hláškou historie: „Frankly, my dear, I don’t give a damn.“ (V překladu: „Upřímně, miláčku, je mi to fuk.“)

10. A ještě souhrn několika NEJ: Nejdražší filmová zkouška, nejdelší americký zvukový snímek své doby, největší počet Oscarů (do roku 1960), nejvýdělečnější film (do roku 1966) či 4. místo v žebříčku AFI 100 nejlepších filmů všech dob.

Další články

Zavří­t reklamu