válkaČeskoslovenskoobjevy

Ježíš pod mořem v hloubce 17 metrů! Socha symbolizuje smrt i naději

Sochy Krista najdeme po celé zeměkouli, nejčastěji v kostelích, na hřbitovech, u cest, na kopcích. Za některými z nich se však musíme i pěkně hluboko ponořit pod vodu.

Irena Gruberová 25. prosince 2017
Socha Krista v propasti se nalézá v hloubce 17 metrů na mořském dně.

Socha Krista v propasti se nalézá v hloubce 17 metrů na mořském dně.

Takovou je bronzová socha nazvaná Ježíš v propasti, která stojí na dně mořské zátoky San Fruttuosso mezi Camogli a Portofino na Italské riviéře. Je vysoká okolo dvou a půl metru a bez podstavce váží 260 kilogramů. Vytvořil ji sochař Guido Galletti na základě podnětu potápěče Duilia Marcanta, jenž chtěl tímto uctít památku svého kamaráda a italského průkopníka v potápění Daria Gonzattiho. Ten se na tomto místě v roce 1947 utopil.

Socha Krista měří kolem 2 a půl metru a bez podstavce váží 260 kilogramů.

Socha Krista měří kolem 2 a půl metru a bez podstavce váží 260 kilogramů.

Socha byla odlita ze záslužných i pamětních medailí, částí lodí a zvonů, dokonce i americké námořnictvo na ni věnovalo vrtule ze svých ponorek. Hotovou sochu Krista, jejíž obličej i ruce jsou pozvednuty směrem k mořské hladině (či lépe řečeno k nebi), umístilo italské námořnictvo na mořské dno s pomocí mnoha potápěčů 22. srpna 1954. O třicet let později musela být socha kvůli zvýšené korozi a rostoucím korýšům zrestaurována a dokonce jí byla vyměněna ruka, kterou odlomila kotva jedné z lodí.

Zátoka San Fruttuoso s opatstvím

Zátoka San Fruttuoso s opatstvím

Kristus v propasti je nyní oblíbenou turistickou destinací potápěčů z celého světa. Ponořit se k ní není nijak těžké díky mělké zátoce i poměrně krátké vzdálenosti od břehu. Kristus stojí v hloubce kolem 17 metrů a nedaleko od něj leží také vrak britské lodi, která se tu potopila během Krymské války. To je však – jak se zdá – již dávnou minulostí, protože před ztroskotáním a utonutím teď místní námořníky i potápěče chrání žehnající Ježíš pod mořem.

Další články

Zavří­t reklamu