válkaČeskoslovenskoobjevy

Jezero v Iránu se zbarvilo do ruda, jako by se naplnilo krví

Jezero v Iránu se zbarvilo do ruda, jako by se naplnilo krví
Zdroj: dailymail.co.uk

Jezero Urmia v Iránu se zbarvilo do krvavě rudé barvy. Zjistilo se to při prohlížení snímků pořízených satelitem NASA Aqua. Za změnu barvy mohou mikroorganismy.

Tomáš Chalupa 30. července 2016

V letních měsících se zvyšuje koncentrace soli v jezeře, což vede k přemnožení některých druhů mikroorganismů. Ke změně barvy došlo v období mezi 23. dubnem a 18. červencem. Záběry z družice také ukazují, že se zmenšila plocha jezera, část vody se totiž odpařila. Na místo ní se objevily bílé pásy soli, které obklopují celé jezero.

Za rudou barvu mohou bakterie Dunaliella salina. „Tyto bakterie jsou podle výzkumu zodpovědné za rudou barvu jezera. Jejich původní zbarvení je zelené, rudou barvu vykazují pouze v prostředí vysoké salinity,“ říká Mohammad Tourian ze Stuttgartské univerzity ve. Jiní vědci se však domnívají, že důvodem jsou bakterie z rodu Halobacteriaceae. Bakterie této prastaré čeledi začnou vylučovat v solném prostředí látku bakteriorhodopsin, kteý je zbarvuje do ruda.

Co je podstatnější než změny barvy, jsou setrvalé úbytky vodní plochy. Za rok se z jezera ztratí 220 čtverečných kilometrů vodní plochy. Jezero za posledních 14 let tak pozbylo 70 procent své rozlohy. Rudnutí vody s úbytkem úzce souvisí, protože v předchozích letech k němu nedocházelo. Za vším jsou velká sucha, ale také činnost člověka, který vodu z jezera využívá pro zemědělství. Jezero však může vyschnout zemědělcům přímo před očima.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu