válkaČeskoslovenskoobjevy

Jezero smrti vyvraždilo celé své okolí. Místní věří, že to byly tajné testy Američanů

Jezero smrti vyvraždilo celé své okolí. Místní věří, že to byly tajné testy Američanů

Zní to téměř neuvěřitelně, ale v roce 1986 během pouhého jediného dne zemřeli všichni lidé žijící v okolí kamerunského jezera Nyos. Od té doby mu nikdo neřekne jinak než Jezero smrti.

Tomáš Chalupa 22. září 2014

Když se 21. srpna 1986 nad jezerem Nyos ozvalo zvláštní zahřmění, obyvatelé okolních vesnic mu nevěnovali velkou pozornost a šli večer spát. Druhý den byli všichni lidé z vesnic Cha, Nyos a Subum mrtví. Bylo jich 1746. Jako zázrakem přežila jediná žena, která si ovšem na nic nepamatuje. Podle některých informací bylo mrtvých mnohem více. Nebožtíci byli narychlo pohřbeni do hromadných hrobů. Zemřela také všechna domácí zvířata a dobytek.

Barva jezera rozhodně nevypadá vábně

Barva jezera rozhodně nevypadá vábně

Že se s jezerem děje něco divného, dávaly tušit už předchozí události. V jezeře zemřely ryby, voda se z modré změnila na rudou. Dobytek se choval divně a i místní šaman varoval, že se blíží velké nebezpečí.

Mrtvý dobytek byl všude po okolí

Mrtvý dobytek byl všude po okolí

Co tedy zahubilo skoro dva tisíce lidí? Vědci, kteří dorazili na místo, dlouho tápali, vodítkem jim byla hlavně neobvyklá změna barvy hladiny. Zjistilo se, že jezero je vlastně vulkán sopky naplněný vodou, který stále vypouští malé množství oxidu uhličitého. Ten se díky vyššímu skupenství normálně udržuje u dna, ale něco způsobilo, že se jedovatý plyn promíchal s vodou, v podobě oblaku stoupl nad hladinu a pak už jej dýchali spící obyvatelé vesnic kolem jezera. Podle vědců došlo k podzemnímu výbuchu, zemětřesení nebo náhlému sesuvu půdy.

Jezero je vlastně jícen sopky naplněný vodou

Jezero je vlastně jícen sopky naplněný vodou

Jenže místní lidé vidí viníka v lidech, ne těch místních, ale v bílých Američanech. Podle místních byli bílí lidé na místě katastrofy podezřele rychle. V jezeře se možná testovaly chemické zbraně, kamerunská vláda o tom dokonce věděla, a proto po katastrofě nechala celou oblast hermeticky uzavřít. Spíš to však vypadá na běžný postup v případě hromadného neštěstí. Roli spíše hraje podvědomá touha člověka najít viníka v konkrétních lidech než v přírodních silách.

Vědci na jezeře Nyos

Vědci na jezeře Nyos

Za zmínku ovšem stojí, že podle prastarých legend místních lidí se jednoho dne z jezera uvolnili zlí duchové a zabili všechno živé kolem. Tyto legendy ovšem vznikly desítky, možná stovky let před tím než k výbuchu jezera došlo. Znamená to tedy, že katastrofa z roku 1986 nebyla první? I to je možné.

Další články

Zavří­t reklamu