válkaČeskoslovenskoobjevy

Unikátní české prase „přeštík“ má i svůj pomník

Unikátní české prase „přeštík“ má i svůj pomník
Zdroj: Fotogalerie Dům historie Přešticka

Ve které jiné zemi než v Česku, kde vepřové tvoří základ národní kuchyně, by měli mít čuníci svůj pomník? Originální sousoší dvou strakatých prasat stojí už přes padesát let v Přešticích na Plzeňsku jako kamenná připomínka, že tam vyšlechtili kdysi tak populární odrůdu černého přeštického prasete, mazlivě přezdívaného přeštík.

Jan Kyzlink 9. prosince 2018
Jediné původní české prasečí plemeno má přezdívku "přeštík"

Jediné původní české prasečí plemeno má přezdívku „přeštík“

V 19. století byly Přeštice vyhlášené především chovem hus a vepřů. Vyvinuli zde novou odrůdu prasete, takzvané černostrakaté přeštické prase, které bylo v roce 1964 uznáno jako samostatné plemeno a v roce 1992 jako genetický zdroj.

Kdy jste naposledy viděli vepřové tak pěkně obalené sádlem? Přeštické vepřové je sice tučné, ale delikatesní.

Kdy jste naposledy viděli vepřové tak pěkně obalené sádlem? Přeštické vepřové je sice tučné, ale delikatesní.

Ačkoli se mu co do chuti masa žádné vepřové nevyrovná, málem tohle jediné české původní plemeno vyhynulo! „Němci totiž za války chov černých prasat zakázali a po ní se dávala přednost prasatům, která rychle a lacině rostla,“ vysvětlil před časem deníku Blesk zootechnik Jaroslav Bejda ze Zemědělského družstva v Mladoticích na Plzeňsku, kde žravé pašíky nakonec zachránili. Na kilo přírůstku spořádají tihle pažravci až pět kilo krmné směsi, zatímco jiné druhy prasat jen kolem tří. Přeštíci se však dobře rozmnožují, odolávají nemocem a neznají stres. Zachovali si tak původní vlastnosti, které jiní vepři už dávno pozbyli.

Český přeštík je pohodář.

Český přeštík je pohodář.

Není divu, že Přeštičtí byli na své čuníky patřičně hrdí a v 60. letech jim na jejich počest postavili pomník – kameninové sousoší dvou prasat. Původně mělo stát na náměstí a konkurovat sochám svatých, které tehdejší soudruzi z národního výboru neměli moc v lásce. Umístili je tenkrát na kraj do hlíny, jenže když začalo pršet, bořili se vepříci do bahna. Zodpovědní činitelé naznali, že si české prase zaslouží důstojnější místo, a tak sochy vyzdvihli na sokl a přestěhovali před budovu zemědělského podniku u hlavní silnice nad kostelem. Stojí tam dodnes a jsou zřejmě jediným prasečím pomníkem v Česku.

Chrochtající česká rarita

Chrochtající česká rarita

Další články

Zavří­t reklamu