Děti, které závodí s dětskou hračkou, jsou některým spolužákům pro posměch, dosahují ovšem pozoruhodných sportovních výkonů.

Děti, které závodí s dětskou hračkou, jsou některým spolužákům pro posměch, dosahují ovšem pozoruhodných sportovních výkonů. | zdroj: odditycentral.com


Jezdecké závody s koníčkem na tyči jsou populárním sportem ve Skandinávii

TÉMATA: finsko | sport | hobby | jezdectví

user-avatar

Yvonne K.

6. 06. 2018 | 08:00

Hůl s koňskou hlavou je jednou z nejstarších hraček pro děti, která se dodnes vyrábí. Dítě s ní běhá a poskakuje po trávníku a připadá si, jako by jel na koni. Pro desítky tisíc Finů se tato činnost stala oblíbeným koníčkem. Mnoho z nich každý den hodiny a hodiny trénují a pravidelně se s touto hračkou účastní jezdeckých závodů, kde místo živých koní náročné překážky zdolává sám člověk.

Hobbyhorsing je ve Finsku populárním sportem již více než deset, let, ale poprvé se mu dostalo mezinárodní pozornosti až loni, kdy na Oscara nominovaná režisérka Selma Vilhunenová o něm natočila dokument. Vilhunenová tento neobvyklý druh sportu objevila na Instagramu a okamžitě byla fascinována, jak jeho milovníci dokážou spojit v jedno sport, fantazii i umělecké řemeslo. Její film “Revoluce hobbyhorsingu” je oknem do světa hobbyhorsingové komunity a ukazuje, co všechno tento sport obnáší.

Vše začíná u koňské hlavy. Někteří je shání přes internet, jiní si je sami vyrábějí a připevňují na hůl. Jejich koníci často mají jména a jsou opečováváni skoro jako živá zvířata. Někteří hobbyhorsisti přiznávají, že je na noc přikrývají peřinkou. Většině z nich hračka vynahrazuje živého koně, kterého si nemohou kvůli jeho velikosti i vysoké ceně pořídit.

Snad nejvíc na hobbyhorsingu zaujme jeho soutěživý aspekt. Ve Finsku se totiž pořádají regulérní závody podobné těm jezdeckým. Závodníci při nich překonávají překážky vysoké kolem jednoho metru, ovšem musí se spoléhat na své vlastní nohy. Hodnotí se nejen čas a zvládnutí překážky, ale i práce nohou a celkové držení těla.

“Trénují denně spoustu hodin,” řekla Vilhunenová v rozhovoru pro Ozy Magazine. “Někteří z nich jsou opravdu dobří ve skákání, jsou neskutečně výkonní. Některé děti skáčou až k obloze.”

Hobbyhorsisté však musí zdolávat i další překážky, které někdy bývají těžší než ty na závodech. Mnozí lidé totiž považují hobbyhorsing za dětinskou hru a tu nejhloupější věc na světě. Děti, které ho provozují, se často stávají terčem posměchu a dokonce i šikany. Ovšem ani to je neodradí od jejich oblíbeného koníčku, a hobbyhorsing získává spoustu dalších příznivců též v sousedních skandinávských zemích, Švédsku a Norku, a šíří se i do Německa a Francie. Je jen otázkou času, kdy zakotví i u nás.

 

user-avatar

Yvonne K.

6. 06. 2018 | 08:00

Zavří­t reklamu