válkaČeskoslovenskoobjevy

Jeruzalém byl 400 let pod tureckou správou, takto to vypadalo na konci

Jeruzalém byl 400 let pod tureckou správou, takto to vypadalo na konci
Zdroj: rarehistoricalphotos.com
+ 16 fotek+ 17 fotek

Izraelité, Římané, Byzantinci a také osmanští Turci. Ti všichni postupně vládli svatému městu Jeruzalému. A právě poslední jmenovaní ho měli pod svou správou čtyři století. Na snímcích jsou zachyceny poslední dny jejich panování nad městem.

Tomáš Chalupa 10. října 2019

V roce 1517 turecký sultán Selim I. obsadil Jeruzalém a ustanovil vládu muslimů nad městem. V té době začalo období velkého urbanistického rozvoje města. Byl opraven městský vodovod a byly posíleny nejrůznější muslimské organizace a církevní instituce. Přesto toto období rozvoje netrvalo příliš dlouho a už na konci století začal postupný ekonomický úpadek města, který trval až do 19. století.

V roce 1831 Ibrahim Paša, syn vládce Egypta Aliho Paši, město obsadil a provedl sérii nutných reforem. Ty ale záhy skončily, protože Turci město znovu obsadili a vše se vrátilo do původních kolejí. Přesto v té době ve městě ustavily své konzuláty všechny světové velmoci. Evropské země se snažily rozšířit vliv svých ambasád tím, že braly pod ochranu nemuslimské obyvatelstvo města. Pod tlakem evropské diplomacie také Turci přislíbili, že zrovnoprávní postavení nemuslimů s muslimy ve městě. To se částečně stalo přes odpor radikálních muslimských kleriků. Byla také ustavena municipalita města, kde měli zastoupení křesťané i židé. Bylo to však spíše jen gesto, protože reálná politika a úřady zůstaly v rukou mocných a bohatých muslimských rodin, a v té době tak vládla Jeruzalému především muslimská oligarchie.

Do města se ale ve velkém stěhovali židé z okolních zemí, což výrazně proměnilo demografickou strukturu města. Muslimové byli znepokojeni, že je židé převyšují počtem, a začali podnikat kroky na omezení jejich počtu ve městě. To ale už nemělo valný význam, protože v roce 1917 bylo město obsazeno Brity, kteří byli v 1. světové válce nepřáteli Turecka. Osmanská vláda nad městem tak skončila a již nikdy nebyla obnovena.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu