válkaČeskoslovenskoobjevy

Jeptiška předstírala vlastní smrt, aby mohla utéct z kláštera

Jeptiška předstírala vlastní smrt, aby mohla utéct z kláštera
Zdroj: allthatisinteresting.com

Johanka z Leedsu byla jeptiška, kterou do kláštera poslali už ve velmi mladém věku její rodiče. Ve středověku to byla poměrně obvyklá praxe. Johanka ale odmítala zasvětit celý život motlitbám a práci v klášteře a chtěla získat svobodu. Pustila se proto do riskantní hry.

Tomáš Chalupa 1. září 2019

Na příběh Johanky z Leedsu se přišlo při digitalizaci záznamů Yorkského opatství z let 1304–1305. Johanka žila v klášteře, ale zřejmě se rozhodla tento zbožný a poněkud nudný způsob života opustit. To ale bylo ve středověku naprosto nemožné a mělo to vážené důsledky. O jejím záměru se dozvěděli představení včetně arcibiskupa Williama Meltona, kteří byli pochopitelně pobouření a nic podobného nehodlali připustit.

Johanka se proto musela uchýlit k velmi nebezpečné hře. Vytvořila umělou pannu, kterou oblékla, aby vypadala jako ona sama. Předstírala pak dlouhodobé nevolnosti, aby přesvědčila ostatní členky benediktýnského řádu, že je těžce nemocná. Nakonec předstírala smrt. Místo sebe do hrobu u kláštera umístila jen svou figurínu. Právě znesvěcení posvátného hrobu doslova rozlítilo arcibiskupa Meltona, který si zapsal, že její duše bude navždy bloudit a nedojde nikdy pokoje.

To už ale byla Johanka na útěku a podařilo se jí dostat do třicet mil vzdáleného města Beverley. Mleton psal o tom, že tam propadla hříchu a zkaženému způsobu života. Ve skutečnosti ale byla Johanka jen ambiciozní a snažila se žít svůj život ve světě, kde ženy mohly jen rodit děti nebo být v klášteře. Prostituce samozřejmě také byla řešením a Meltonova slova to naznačují, ale může jít jen o dodatečnou hořkost nad útěkem jedné z jeho oveček.

Příběh Johanky z Leedsu naznačuje, že i v hlubokém středověku svázaném tradicemi se čas od času našly ženy toužící po emancipaci a hledání vlastní cesty a svobody. Johanka velmi riskovala a porušila pravidla, aby toho dosáhla.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu