válkaČeskoslovenskoobjevy

Jelen Drákula má místo parohů obrovské upíří tesáky

Jelen Drákula má místo parohů obrovské upíří tesáky
Zdroj: www.livescience.com
+ 3 fotky+ 4 fotky

Vypadá jako jelen zkřížený s klokanem, ale to, co vás na něm nejvíc zarazí, jsou jeho ostré, zahnuté horní špičáky, které jsou tak dlouhé, až mu vyčnívají z obou stran tlamy. Připomínají upíří tesáky, proto není divu, že tenhle drobný přežvýkavec dostal přezdívku Jelen Drákula.

Markéta Oderská 2. července 2015

Jeho pravé jméno ovšem zní kabar pižmový a žije především v Himalájích na severu Indie, v pákistánském Kašmíru a na severu Afghánistánu. Je ovšem velmi vzácné ho v přírodě spatřit, jednak proto, že se přes den skrývá v hustém podrostu a do volné krajiny vychází až v noci, a jednak proto, že jej člověk již téměř vyhubil. Když byl v roce 2008 po dlouhých 60 letech opět spatřen, byla z toho světová senzace, neboť jej všichni již měli za vyhynulého. Nicméně i když už je téměř 30 let uveden na červeném seznamu ohrožených zvířat Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN), pytláci jej stále loví pro maso a hlavně pro jeho pižmové žlázy, z nichž se získává pravé pižmo (mošuš). To se používá hlavně k výrobě voňavek a také je ceněno i jako afrodiziakum. Na černém trhu se pravé pižmo proto prodává za 40 tisíc dolarů za kilogram.

Pokud jde o tesáky, tak ty „jelenímu drákulovi“ neslouží k sání krve, ale k boji s ostatními samci. Kabar je totiž starobylý druhem přežvýkavce z dob, kdy všichni předci jelenovitých měli dlouhé špičáky, které používali při vzájemných potyčkách o teritorium v období říje. Tahle dlouhé špičáky měli tedy původně i jeleni, ale u těch se postupně vyvinuly parohy a převzaly jejich úlohu v soubojích samců. Špičáky jim zakrněly a zbyly z nich jen nefunkční knoflíkovité „grndle“. Přesto si jimi jeleni v říji stále navzájem hrozí.

Další články

Zavří­t reklamu