válkaČeskoslovenskoobjevy

Jeho pěsti posílaly druhé do plynových komor Osvětimi. Příběh Bestie z Javořna vychází jako komiks

Hercko Haft byl Žid, který jako miliony jiných skončil v koncentračním táboře v Osvětimi. Našel však způsob jak přežít. Bojoval jako táborový gladiátor proti na kost vyhublým vězňům i německým boxerům. Byl brutální, jeho soupeře v případě prohry čekala smrt. Haft nehodlal umřít.

Tomáš Chalupa 3. dubna 2015

Hercko Haft v Osvětimi prokazoval mimořádnou vůli po životě. Ta jej provázela po celou dobu pobytu v koncentračním táboře. Chtěl přežít za každou cenu, ovšem netušil, jak vysokou cenu za to zaplatí.

Napřed jen pašoval dozorcům cigarety, za což si mohl být jist, že jej nepošlou do plynu ani nezastřelí. Pak někdo zjistil, že se Haft umí docela dobře prát, a tak Němci z něj udělali cosi jako táborového gladiátora. Uspořádali několik improvizovaných boxerských utkání proti jiným vězňům. Musela to být bizarní podívaná. Dva podvýživení vězni se měli pustit jeden do druhého, aniž by vůbec kdy předtím boxovali. Jenže Haft zvítězil. Měl povahu rváče, byl agresivní a hlavně brzy zjistil, že poražené v zápase čeká smrt v plynové komoře.

Jeho věhlas se rozkřikl. Začalo se mu říkal Bestie z Javořna podle názvu prvního tábora, kde svedl svůj první zápas. Pro pobavení esesáků a generality jezdil po koncentračních táborech, aby tam boxoval. Svedl desítky zápasů, nejen s vězni, ale také se skutečnými boxery, kteří byli zavření v koncentrácích.

Haft přežil nejen díky těmto zápasům, ale i dalším věcem. Snažil se dobře vycházet s důstojníky. Dokázal uprchnout z pochodu smrti na konci války a kdesi v křoví se dočkal příjezdu Američanů. Sám vždy tvrdil, že jediným smyslem toho všeho bylo přežít. Chtěl se dostat ke své bývalé lásce, kterou nechal kdesi v Polsku. Jenže aby žil, museli jiní zemřít. Haft neprohrál jediný duel. Je těžké dnes kohokoliv soudit, situace byla neřešitelná v mezích běžné morálky.

Po válce Haft ještě zkoušel boxovat, ale nakonec toho nechal. Oženil se a měl tři děti. Na příběh Hercka Hafta se zaměřil také autor komiksových románů Reinhard Kleist, který vydal komiks s názvem Boxer. Vyšel i u nás v nakladatelství Argo.

Další články

Zavří­t reklamu