válkaČeskoslovenskoobjevy

Jeho dědu lovili snipeři, režisér Mendez teď použil vzpomínky ve filmu

Režisér Sam Mendez dotočil válečný snímek s názvem 1917. V zákopech první světové války se bude odehrávat drama dvou kamarádů bojujících na britské straně. Režisér přiznal, že jeho děda bojoval za první světové války a jeho vzpomínky použil i ve filmu.

Tomáš Chalupa 30. listopadu 2019

Hlavní myšlenka filmu je jednoduchá – dva vojáci dostanou úkol osobně přinést depeši jednotce ve vzdáleném úseku fronty. Pokud to nezvládnou, jednotka bude další den napadena obrovskou přesilou, která bude znamenat masakr. Na bedrech obou vojáků tak leží velké břemeno.

Režisérův děda Alfred Mendez se bojů zúčastnil, obdržel i několik válečných vyznamenání a také vydal paměti. Mendez sloužil u 1. praporu střelecké brigády jako kulometčík a zapojil se do bojů u Passchendaele. Právě tam se odehrál příběh, který později ztvárnil ve filmu jeho vnuk. Jednotka zaútočila na vrchol poblíž vesnice Poelcapelle, ale byla se strašlivými ztrátami odražena. Zahynula třetina členů jednotky. Další leželi rozeseti po „zemi nikoho“ v blátivých a vodou naplněných kráterech.

Jediná možnost, jak je najít a dostat zpět, bylo prohledat celé území, vlézt do každého kráteru a hledat přeživší a dát jim instrukce, co mají dělat. Na tuto práci hledal velitel dobrovolníky a Alfred Mendez se přihlásil.

Bylo to šílené. Sotva přelezl okraj zákopu, začaly mu kolem hlavy létat německé kulky. Byl zdaleka viditelný terč, na který si každý rád vystřelil. Němci ale zřejmě stříleli spíše z legrace, pohled na jednoho vojáka bloudícího po „zemi nikoho“, jim musel připadat neskutečný a možná jej považovali za blázna.

Celé dva dny tak Alfred Mendez prohledával zákopy a nacházel zraněné muže. A nejen to. Nalezl také dva Němce, které vzal do zajetí. Nakonec se v pořádku vrátil zpět ke své rotě a byl za svůj výkon vyznamenán. Právě ony dva dny prolézání blátivého „území nikoho“ byly hlavní předlohou pro film jeho vnuka.

Ve filmu jsou dva hrdinové – Schofield, kterého hraje George MacKay, a Blake, jehož ztvárnil Dean-Charles Chapman – vysláni na podobnou misi, jen místo hledání vojáků musí přinést důležitou depeši. Ve filmu se objeví také Benedict Cumberbatch, Andrew Scott, Claire Duburcq, Mark Strong, Richard Madden a Colin Firth. V USA bude mít film premiéru na letošní Štědrý den, v Evropě až 10. ledna příštího roku.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu