válkaČeskoslovenskoobjevy

Jeff Bezos to dokázal! Blue Origin vyslal do vesmíru raketu, která se sama vrátila a přistála

Další milník v dobývání vesmíru zdolala společnost Blue Origin magnáta Jeffa Bezose. Podařilo se jim vyslat do výšky 100 kilometrů raketu s modulem a pak oba tyto komponenty dostat zpět na zem. Zatímco modul se vrátil na padáku, návrat rakety proběhl jen s pomocí motoru. Byla to fascinující podívaná.

Tomáš Chalupa 25. listopadu 2015

Vertikální přistání je mimořádně obtížné. Bez padáků, jen za použití motoru, to zatím lidé zkusili jen na Měsíci při misi Appola. Nyní se to podařilo společnosti Blue Origin a jejich vesmírné lodi New Shepard. Ta odstartovala z kosmodromu v Novém Mexiku a vyletěla i s modulem do výšky 100 kilometrů, tedy na samý okraj atmosféry. Tam se modul oddělil a na padáku se vrátill na Zem. Ovšem návrat nosné rakety je skutečně výjimečný. Bezosův tým zcela opustil zaběhlou padákovou metodu a vsadil na vertikální přistání za pomocí motoru.

Kromě unikátního způsobu přistání jde o přelomový okamžik ještě z jiného důvodu. Návrat nosné rakety znamená, že bude moci být používána opakovaně, což vesmírné lety výrazně zlevní. Je to výzva pro Bezosova největšího konkurenta Elona Muska a jeho Space X. Ti získali kontrakt na dovážení zásob a kosmonautů k ISS. Jejich cílem je tedy s nadsázkou řečeno provozování bezpečné taxislužby k mezinárodní vesmírné stanici. Bezos vsak má smělejší plány. Chce poslat člověka do vzdálených míst ve sluneční soustavě. Proto vyvíjí zcela odlišnou technologii. A je v tom mimořádně úspěšný.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu