válkaČeskoslovenskoobjevy

Jednu z nejkrásnějších benzinek světa navrhli Češi. Stojí však na Slovensku

Jednu z nejkrásnějších benzinek světa navrhli Češi. Stojí však na Slovensku
Zdroj: vas.cas.sk
+ 9 fotek+ 10 fotek

Prestižní americký magazín Fast Company sestavil žebříček nejhezčích čerpacích stanic na světě. Mezi nejlepší devítku zařadil i stavbu, kterou navrhli čeští architekti Adam Jirkal a Jaroslav Koza z pražského ateliéru SAD. Nebyla však postavena u nás, ale na Slovensku.

Ivanhoe 31. března 2015

Netradiční benzinka stojí už nějaký ten pátek u obce Matúškovo nedaleko Galanty v Trnavském kraji a budí pozornost projíždějících řidičů, kteří se tu často zastavují a fotí. Svým futuristickým vzhledem totiž nabourává zažité představy o tom, jak by měla vypadat čerpací stanice. Není to žádná obyčejná „škatule“, jakých jsou u nás stovky, ale tvoří ji tři obří trychtýře propojené železobetonovou střešní konstrukcí, které zejména při nočním osvětlení připomínají záhadné létající objekty UFO. Obrovské sloupy však neslouží jen pro okrasu, ale mají i praktické využití. Jsou uvnitř duté a odvádí se jimi voda ze střechy. Zároveň je jimi vedena elektřina a odvětrávání.

V TOP žebříčku benzinových pump se čeští architekti ocitli ve vybrané společnosti zvučných architektonických jmen, jak jsou Frank Lloyd Wright, Mies van der Rohe, Jean Prouvé nebo Norman Foster.

9 nejkrásnějších benzinek si můžete prohlédnout v naší fotogalerii.

Další články

Zavří­t reklamu