válkaČeskoslovenskoobjevy

Jednou nohou ve Švýcarsku, druhou ve Francii: V hotelu Arbez spíte ve dvou zemích současně

Jednou nohou ve Švýcarsku, druhou ve Francii: V hotelu Arbez spíte ve dvou zemích současně
Zdroj: Daily Mail
+ 4 fotky+ 5 fotek

Většina hotelů má jen jednu adresu, ale pouze jeden se může pochlubit dvěma adresami a příslušností ke dvěma státům. Dvouhvězdičkový hotýlek Arbez stojí přímo na hranici Francie a Švýcarska a hosté v něm ubytovaní tak přecházejí každou chvíli z jedné země do druhé.

Yvonne Pokorná 16. listopadu 2016

Unikátní umístění hotelu se váže k roku 1862, kdy francouzská a švýcarská vláda podepsaly dohodu o úpravě hranic mezi oběma státy. Než tato smlouva vstoupila v platnost, pospíšil si místní podnikatel Alphonse Ponthus a na budoucí hraniční čáře postavil třípodlažní budovu s úmyslem rozjet příhraniční byznys. Na francouzské straně otevřel bar a na švýcarské zase obchod. V roce 1921 nemovitost koupil jistý Jules Joseph Arbez a přeměnil ji v hotel.

Pohraniční linie vede napříč celou budovou i několika hotelovými pokoji. V jednom pokoji spíte s hlavou ve Švýcarsku a nohama ve Francii, v jiném zase manželskou postel rozděluje hranice, takže ač partneři leží vedle sebe, každý nocuje v jiném státě.

Unikátní pozici hotelu dokonce za druhé světové války využili někteří váleční uprchlíci. Francie, odkud prchali, tou dobou totiž okupovalo nacistické Německo, zatímco Švýcarsko zůstalo neutrální. Němečtí vojáci tak sice mohli vstoupit do hotelu, ale dostat se do horních pater bylo možné jen po schodišti, které začínalo ve Švýcarsku. V horních poschodích proto našli uprchlíci tajný úkryt .

Když se na konci války o nezávislost Alžírska hledalo vhodné neutrální místo pro podpis evianských dohod, volba padla na švýcarsko-francouzský hotel Arbez, kde v posledním patře měli svou buňku alžírští revolucionáři.

Dnes je hotel oblíbenou destinací pro milovníky běžeckého lyžařství, kde si lze vybrat jak z pokrmů francouzské, tak švýcarské kuchyně.

Další články

Zavří­t reklamu