válkaČeskoslovenskoobjevy

Jednotný cvičební úbor: noční můra děvčat za socialismu

Jednotný cvičební úbor: noční můra děvčat za socialismu
Zdroj: facebook

V dobách socialismu se muselo do hodin tělesné výchovy povinně chodit v jednotném cvičebním úboru. Kluci měli na sobě bílé tílko a červené trenýrky ušité z praporoviny, zatímco děvčata nosila bílá trička s krátkými rukávy a modré trenýrky z teplákoviny. K tomu si obouvaly bílé plátěné cvičky s gumou přes nárt zvané jarmilky. Tenhle povinný outfit byl značkou žádoucí stádnosti socialistické společnosti, ktera spěla k beztřídním zítřkům.

blondie 18. dubna 2021
Modré trenýrky z teplákoviny a bílé cvičky jarmilky

Modré trenýrky z teplákoviny a bílé cvičky jarmilky

„Bílé tričko – no prosím. Nic proti ničemu. Jarmilky? No, co se dalo dělat… Ale ty STRAŠLIVÉ modré TRENÝRKY. Připadala jsem si v nich jako hroch. Nebyla v nich špetka pružného vlákna, takže ve chvilce vyrobily na dívčích zadečcích neesteticky plandající vak. Byly asexuálně vysoké nad pas a kolem stehen se vinula pevná gumička. Na má oplácaná stehna PŘÍLIŠ pevná. Každou hodinu tělocviku jsem odnesla dvěma hlubokými rudými brázdami v kůži.“ Tak vzpomínala na hodiny tělocviku na svých stránkách jedna „stárnoucí blogerína“.

Dívčí cvičební úbor za socialismu

Dívčí cvičební úbor za socialismu

Útěchou jí mohlo být jen to, že takto „atraktivně nastrojené“ byly i ostatní spolužačky, takže jedna druhé neměla co závidět, spíš se jen navzájem politovat.

Dnes už v hodinách tělocviku něco takového neuvidíte. Tělocvična hýří všemi barvami, střihy, vzory i značkami a spíš to v ní vypadá jak někde na diskotéce, v šantánovém baru či přímo na Moulin Rouge.

Dnešní oblečky v hodinách tělocviku

Dnešní oblečky v hodinách tělocviku

V této ostré módní konkurenci přežily do dnešních dob jen jarmilky, které dnes dokonce zažívají svoji renesanci. Jejich nositelé přitom možná ani netuší, že jsou tyhle cvičky starší než jejich rodiče. Poprvé totiž přišly na svět už v roce 1965, kdy byly navrženy pro Československou spartakiádu společně s pánskou šněrovanou variantou „Toníků“. Na rozdíl od nich ale jarmilky získaly na oblibě i mimo hodiny tělocviku, neboť se daly nosit k sukni jako balerínky.

Kreativní jarmilky

Kreativní jarmilky

Holky si je totiž všelijak vylepšovaly, vždyť bílé plátno přímo vybízelo ke kreativní činnosti! Přebarvovaly si je, zdobily korálky a jinými ozdůbkami, anebo si je všelijak popisovaly jmény hudebních skupin či fotbalových mužstev. Pro spartakiádu v roce 1985 pak přibyl na cvičkách nový prvek: česká trikolóra.

Retro návraty

Retro návraty

Zatímco Češi jarmilkami spíše pohrdali jako něčím přepříliš obyčejným a levným (za normalizace stály pouhou dvacku), cizinci z východního bloku, hlavně Poláci, si je nemohli dost dobře vynachválit. Těžko říct, co je na těch cvičkách tolik přitahovalo, ale Czeszki nebo prostě Jarmilki byly často i předmětem kontrabandu pašovaného k našim severním sousedům.

Další články

Zavří­t reklamu