válkaČeskoslovenskoobjevy

Jednu z nejstarších vesnic na Zemi zničilo mimozemské těleso

Jednu z nejstarších vesnic na Zemi zničilo mimozemské těleso
Zdroj: sciencealert.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

Zhruba před 12 800 lety existovalo na území dnešní Sýrie jedno z prvních známých lidských sídel, kde se do té doby migrující sběrači a lovci prvně začali usazovat a pěstovat plodiny. Jak ale ukázal průzkum, toto místo novým usedlíkům nepřineslo štěstí, neboť jej zasáhlo kosmické těleso.

Yvonne Pokorná 9. června 2020

Důkaz o této velké pozemské události našli archeologové při zkoumání objektů nalezených na starobylém archeologickém nalezišti Abu Hureyra v severní Sýrii. To dnes leží na dně Asaadova jezera neboli Eufratské přehrady, která zaplavila oblast v roce 1974. Než se tak stalo, podařilo se zde archeologům nashromáždit velké množství artefaktů, které poodkrývají hluboce tajemný příběh z dávné minulosti.

Vypovídají o něm hlavně neobvyklé skleněné kuličky, kterými jsou doslova “pokropeny” mnohé archeologické předměty, včetně stavebního materiálu a zvířecích kostí. K jejich vytvoření musely být na Zemi teploty vyšší než 2 200 ° C , což naznačuje, že osídlení bylo zasaženo super horkým, vysoce energetickým dopadem asteroidů, k němuž došlo před asi 12 800 lety. „Pro představu – tak vysoké teploty by zcela roztavily automobil za méně než minutu,“ říká James Kennett, autor studie a emeritní profesor geologie na Kalifornské univerzitě v Santa Barbaře.

Analýza roztaveného skla odhalila minerály bohaté na chrom, železo, nikl, sulfidy, titan, a dokonce na platinu a iridium bohaté roztavené železo, které se obvykle vyskytují při kosmických dopadech.

Sídliště bylo během chvilky zničeno a v jeho troskách našlo obyvatelstvo okamžitou smrt. Zdá se však, že tato tragédie je součástí mnohem širšího příběhu.

Důležitou okolností je datování události do období před 12 800 lety. To by totiž úhledně zapadalo do teorie o impaktovém původu mladšího dryasu (konec poslední doby ledové). Jde o kontroverzní hypotézu, která tvrdí, že příčinou posledního velkého ochlazení na Zemi před nástupem holocénu a zároveň vyhynutí populací velkých pleistocenních savců i zmizení paleoindiánské cloviské kultury před 12 800 tisíci lety byla kolize Země s vesmírným tělesem.

Vědci si ovšem nebyli jistí, zda šlo o asteroid nebo kometu, popřípadě jejich úlomky, které způsobily na Zemi množství požárů. Momentální nejpravděpodobnější hypotézy mluví o tom, že původcem impaktu z mladšího dryasu mohly snad být fragmenty rozpadlé komety. Ty by totiž po sobě nezanechaly jeden velký impaktní kráter.

Soudě podle neobvyklé povahy taveného skla nalezeného v Abu Hureyra se vědci domnívají, že zmíněné sídliště se nacházelo velmi blízko jednoho z těchto fragmentárních dopadů.

„Jeden větší dopad asteroidu by nepřinesl tak široký rozptyl látek, jako jsou ty, které byly objeveny v Abu Hureyra,“ vysvětluje Kennett. „Největší shluky kometárních úlomků jsou schopny během několika minut vyvolat tisíce vzdušných výbuchů po celé polokouli. Proto vznikla hypotéza o impaktu v mladším dryasu, aby vysvětlila široce rozptýlené materiály ze stejné doby na více než 14 000 kilometrech severní a jižní polokoule,“ dodal vědec.

Podle něj objevy v Abu Hureyra silně podporují teorii o dopadu roztříštěné komety.

Následkem této události se na planetě prudce ochladilo. Kvůli změně teplot se změnil tok oceánských proudů a celá planeta se opět ocitla téměř v době ledové, asi tak na tisíc let. Zhynula vegetace, zmizely zdroje potravy a kvůli nedostatku potravy se zřejmě většina tehdejších lidí musela vzdát usedlého způsobu života a navrátit se k nomádství. Když se podnebí kolem 9500 př. n. l. zmírnilo, rozšířilo se zemědělství po celém Středním východě a znovu oživlo i Abu Hureyra, které se rozrostlo na velkou vesnici s několika tisíci obyvateli.

Další články

Zavří­t reklamu