Knihkupectví v bývalém divadle El Ateneo Grand Splendid

Knihkupectví v bývalém divadle El Ateneo Grand Splendid | zdroj: wikipedia commons


Jedno z nejkrásnějších knihkupectví na světě bylo dříve divadlem

TÉMATA: architektura | design | konverze | knihkupectví | argentina

user-avatar

Ivanhoe

25. 11. 2015 | 08:30

Sto let staré honosné divadlo v Buenos Aires je dnes jedním z největších knihkupectví na jihoamerickém kontinentu a bývá označováno za nejkrásnější na světě.

Budova El Ateneo Grand Splendid na ulici Santa Fe Avenue v argentinské metropoli prodělala během posledních sta let několik inkarnací – byla divadlem, pak kinem a dnes je knihkupectvím.

Budova knihkupectví zvenku

A jak už její název napovídá, šlo o velkolepou a nádhernou stavbu, která si uchovala mnohé z toho, čím oslňovala diváky při svém otevření v roce 1919. Její interiér se po renovaci v roce 2000 příliš nezměnil, jen sedadla v hledišti nahradily regály plné knih a z jeviště, kde dříve vystupovaly prvotřídní hvězdy argentinského tanga, se stala kavárna, kam si čtenáři mohou sednout s knihou a nad šálkem kávy a při poslechu živé hry na piano si číst. Jinak balkony, divadelní lóže i opona na jevišti – to vše zůstalo při starém, stejně jako freskami vyzdobený strop, sloupy a pozlacená ornamentální štuková výzdoba. Zachovala se i křesla z hlediště, jen se přenesla jinam a rozmístila se po celém knihkupectví tak, aby se do nich mohli zákazníci pohodlně usadit, když si chtějí prohlédnout knihu. Pamatovalo se zde i na děti: jejich oddělení se nachází v suterénu, kam vedou pohyblivé schody a kde si mohou nejen listovat knihami, ale i pouštět hudbu nebo promítat DVD.

Kavárna na jevišti

O Buenos Aires se říká, že je městem knihomolů s prodejnami levných knih a útulnými kavárničkami na každém rohu, kde lze vidět lidi, jak se sklání nad rozečtenou knihou. Na jednoho obyvatele tu připadá více knihkupectví než v kterékolim jiném městě na světě. El Ateneo Grand Splendid je středobodem této bibliofilské scény a doslova rájem všech milovníků knih.  

user-avatar

Ivanhoe

25. 11. 2015 | 08:30

Zavří­t reklamu