válkaČeskoslovenskoobjevy

Jedním z nejoblíbenějších cílů letních dovolených za socialismu bylo Máchovo jezero

Jedním z nejoblíbenějších cílů letních dovolených za socialismu bylo Máchovo jezero
Zdroj: archiv
+ 30 fotek+ 31 fotek

V době socialismu se v podstatě nikam nemohlo. Ti nejšťastnější se dostali do Jugoslávie, šťastnější zamířili na Rujanu nebo k Balatonu. Ostatní se museli spokojit se Slapy či Máchovým jezerem. A právě Mácháč se stal pro mnoho lidí tuzemskou destinací číslo jedna.

Václav Pokorný 17. června 2019

Letní dovolená se v socialistickém Československu trávila různě. V chatce, pod stanem nebo v podnikové chatě. K velkým lákadlům však patřily vodní plochy, které v parných letních dnech magicky přitahovaly davy rekreantů.

Mezi nejoblíbenější domácí destinaci patřilo Máchovo jezero. V lesích kolem jezera vyrostly v poválečném období desítky rekreačních středisek, které sloužily k letní dovolené zaměstnancům podniků.

Účastníci pobytu se většinou znali z práce, a tak bylo o přátelskou atmosféru již dopředu postaráno. Hrály se hry, zpívalo se a také se pochopitelně popíjelo. Tak nějak se tu utužoval kolektiv. Bylo tu téměř všechno. Místo pro ručníky, deky a slunečníky i dostatek stánků s občerstvením. Pitná voda se však musela dovážet, takže se s ní muselo šetřit. K pití pak sloužil zejména čaj. Co se týče hygieny, rekreanti se myli v jezeře a místo vykachličkovaných toalet jim musel stačit suchý záchod.

K velké změně na březích Máchova jezera došlo na počátku 80. let v období začínající normalizace. Původní romantické tábory, které zde doposud fungovaly, byly zbourány a místo nich vyrostly chatky, které u jezera najdeme dodnes. Podle mnohých tím ale rekreace ztratila své kouzlo. Je pravdou, že taková zotavovna Rudý říjen se s místní romantickou krajinou asi moc nesnoubila.

Je fér také přiznat, že ne vždy se dovolená u jezera nesla ve znamení klidu. Na plážích byla leckdy hlava na hlavě a služby pokulhávaly. Místní neradi vzpomínají i na to, jak vázlo zásobování.

Dnes se k Máchovu jezeru vracejí především hosté, kteří nejraději tráví letní dovolenou doma v borových hajích, zmrzlinou oplývajících cukrárnách a klidných plážích. Chatičky, které tu zůstaly z dob podnikových rekreací, jsou sice trochu „retro“, ale dnes již zase v módě.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu