válkaČeskoslovenskoobjevy

Jedni jsou zamilovaní, druzí mají před rozchodem: Podívejte se, jak moc se podle řeči těla lišila indická cesta královských párů

Jedni jsou zamilovaní, druzí mají před rozchodem: Podívejte se, jak moc se podle řeči těla lišila indická cesta královských párů
Zdroj: dailymail.co.uk
+ 15 fotek+ 16 fotek

Princ William a vévodkyně Kate před několika dny odjeli na návštěvu Indie. Tu stejnou cestu podnikl před čtyřiadvaceti lety také princ Charles s Dianou. Jejich výstupy na veřejnosti už ale nemohly být odlišnější. Zatímco mladší manželé jsou pořád jako dvě hrdličky, rodiče Williama si procházeli krizí a na jejich odtažitém chování to bylo pořádně znát. Na řeč těla celé čtveřice se podíval expert z oboru, Brit Robin Kermode.

Simona Knotkova 16. dubna 2016

Zrcadlení gest, nakloněné hlavy, doteky rukou a vzájemné úsměvy – to všechno můžeme spatřit na fotografiích, které zobrazují prince Williama a jeho choť při návštěvě Indie a Bhútánu. Odborníci na řeč těla v tom vidí jasný důkaz, že je dvojice do sebe i pět let po svatbě stále zamilovaná.

Přímý pohled do očí a úsměv. A okolní svět, jako by pro ně vůbec nebyl.

Přímý pohled do očí a úsměv. A okolní svět, jako by pro ně vůbec nebyl.

„Vypadají jako by si vůbec nevšímali světa a čas se pro ně zastavil,“ ukazuje Kermode například na snímku z Národního parku Kaziranga. Jiný je podle něj zase krásným příkladem toho, jak si muž své ženy cení: „William něžně podporuje svou ženu klasickým gestem, kdy je jeho ruka v horní částí jejích zad. Dlaň je uvolněná, do zad netlačí ani není projevem kontroly. Ukazuje jí svůj respekt a nabízí oporu.“

Během navštěvování různých míst je dvojice zachycená v uvolněné náladě a stále usměvavá. Vypadá to, jako by se skoro vůbec nejednalo o oficiální královskou cestu, ale jednoduše dovolenou. „Každou částí svého těla vypadají jako zamilovaný mladý pár,“ říká expert.

Zcela jinak oproti tomu vypadají fotky prince Charlese a princezny Diany, kteří do asijské země jeli v roce 1992, dva měsíce před svým odloučením. Dvojice mezi sebou má velké rozestupy, tváří se chladně a odměřeně a na snímcích nenajdete žádná gesta lásky. Tvář Charlese je neustále v křečovité grimase, Diana se u stavby, jako je Tádž Mahal, fotí raději sama.

Tato fotka obletěla v roce 1992 svět.

Tato fotka obletěla v roce 1992 svět.

Rozruch nejvíce způsobila fotografie, na níž se Charles pokouší dát Dianě pusu. Ta se od něj ale odvrací a nechává ho v trapné pozici. „Princ si uvědomil, že zapomněl Dianu políbit. Rychle to chtěl napravit a před vzhlížejícím davem se naklonil k líci své ženy. Rozzlobená princezna ale otočila hlavu, a pusa jí tak přistála někde u ucha. Dav, stejně jako my, kteří jsme královský pár doprovázeli, jenom ztuhl. Princ byl záměrně ponížen a my jsme věděli, že bude zuřit,“ vzpomínal v knize On Duty With The Queen: My Time As A Buckingham Palace Press Office Dickie Arbiter, bývalý královský mluvčí.

Manželé vypadají unaveně, úsměvy jsou strojené a z každé fotky křičí, jak moc chtějí být vyobrazené osoby už pryč. „Zdá se, že vzdálenost mezi nimi je účelná. Ruce se odklání od rukou druhého, není mezi nimi žádné zrcadlení gest. Nic v jejich řeči těla není sdíleného. Vypadají jako dva cizinci,“ popisuje snímky Kermode.

Řeč těla obou párů si prohlédněte v naší galerii.

Další články

Zavří­t reklamu