válkaČeskoslovenskoobjevy

Jednadvacet mužů z jednoho malého města zemřelo ve stejný den – v Den D

Jednadvacet mužů z jednoho malého města zemřelo ve stejný den – v Den D
Zdroj: tommymarkham.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

Bedford, malé město v americkém státě Virginii s 3000 obyvateli, ztratilo ve druhé světové válce 21 svých synů. Jde o nejtěžší ztráty v rámci jednoho města za celou válku. Všichni navíc zemřeli během jediného dne – Dne D.

Tomáš Chalupa 4. června 2015

Bedford poslal, stejně jako další malá městečka ve Virginii, své syny do 116. regimentu 29. divize. Bedfordští chlapci, jak se jim v jednotce rychle začalo říkat, byli zařazeni do roty A. Bylo jich 35 a všichni byli dobrovolníky. Město na ně bylo pyšné. Prošli náročným výcvikem a na palubě lodi Queen Mary se v říjnu 1942 dostali do Anglie. Tam stále dokola nacvičovali v oblasti Slapton Sands obojživelné operace a námořní výsadky. Nikdo netušil, co je čeká, ale bylo jasné, že zřejmě půjde o invazi.

Až v těsně před Dnem D zjistili, že jejich cílem bude Normandie. Brzy ráno 5. června vypluli na lodi Empire Javelin společně s celou invazní flotilou k francouzským břehům. Rota A měla vyrazit jako první vlna na pláž Omaha. Muži se postupně přemístili z lodi do výsadkových plavidel LCA (landing craft assault). „Lidi si ukazovali fotky svých dětí, manželek, přítelkyň. Všichni věděli, že mohou umřít a že to ani nemusí být za moc dlouhou dobu. Může to být právě teď. Kněz nám také už den předtím řekl, že se máme připravit na možnost, že odejdeme z tohoto světa. Noc před výsadkem nikdo nezamhouřil oka,“ popsal poslední okamžiky před naloděním Roy Stevens, který se akce účastnil společně se svým dvojčetem Rayem. Oba byli ze 14 sourozenců.

Sedm LCA plavidel s Bedfordskými chlapci se blížilo k pláži Omaha. Moře bylo divoké, vlny měly dva metry. Vojáci helmami vylévali vodu, která se přelévala přes okraj plavidla. V té chvíli vypuklo ohlušující inferno, když lodi spustily palbu na pobřežní pozice. Ale i Němci zahájili palbu ze svých pevností. Člun číslo 5 dostal zásah a potopil se. S ním kleslo ke dnu šest mužů z Bedfordu. Další zásah dostal člun číslo 3, a přestože se nepotopil, i na jeho palubě byli mrtví.

Roy Stevens byl ve člunu číslo 4, který se potopil 400 metrů od břehu, když najel na podvodní překážku. „Měl jsem největší strach, jaký jsem kdy zažil. Neuměl jsem příliš dobře plavat. Asi bych se utopil, protože jsem měl na zádech 60 liber vybavení a výzbroje, ale Clyde Powers přeřezal moje popruhy a já mohl aspoň trochu plavat,“ líčil své vylodění Stevens. Všichni plavali ve vodě ještě další dvě hodiny, než je z vody vytáhly spojenecké lodě. O pár dní později se dozvěděl, že bratr Ray zemřel při vylodění.

Ztráty mezi lidmi byly obrovské. Prakticky každý člun dostal zásah, německé kulomety kosily útočníky na palubách výsadkových plavidel i ve vodě. Na člunu číslo 7 byl zabit kormidelník a plavidlo volně driftovalo i se 17 členy družstva mediků volně kolem pobřeží. Němcům bezvládné plavidlo posloužilo jako dobrý terč.

Jen 10 minut po té, co se otevřely výsadkové rampy LCV plavidel, přestala rota A prakticky existovat. Hodinu po začátku invaze čítala jen několik trosečníků ve vodě. Komu se podařilo dostat na břeh, byl v šoku a zcela vyčerpán. Z 250 členů roty A bylo na konci prvního dne jen 18 nezraněno.

Když dorazily do třítisícového Bedfordu první zprávy, mluvilo se jen o lehkých ztrátách. Postupně se však zprávy začaly hemžit výrazy jako „silný odpor nepřítele“ a „těžké ztráty“. Nikdo však stále netušil, kolik bedfordských mužů vlastně zahynulo. To trvalo déle než měsíc. Pak začaly do mnoha rodin v Bedfordu přicházet telegramy začínající slovy: „Ministr války by vám chtěl vyjádřit co nejhlubší soustrast…“ Město Bedford ztratilo 21 mužů a šlo o nejtěžší ztráty, které utrpělo jedno americké město za celou válku. Ti, kteří se vrátili, byli v Bedfordu vítáni jako hrdinové, ale zároveň bylo ve městě příliš mnoho bolesti. Vzpomínky nemohly zmizet a ti, kteří přežili, stále viděli před očima hromady mrtvých těl na pláži Omaha.

Další články

Zavří­t reklamu