Tahle koňka je jedna z nejstarších na světě, pasažéry veze k pustému ostrovu

Tahle koňka je jedna z nejstarších na světě, pasažéry veze k pustému ostrovu | zdroj: thevintagenews.com


Jedna z nejstarších tramvají světa funguje v Austrálii, táhne ji kůň a jede na opuštěný ostrov

TÉMATA: tramvaje | austrálie | koně | turistické atrakce

user-avatar

Tomáš Chalupa

11. 04. 2019 | 11:00

Slavná tažná tramvaj Victor Harbor Horse Drawn Tram je funkční od roku 1894. Je dodnes jednou z nejstarších tramvají na světě a zřejmě jedinou svého druhu. Tramvaj tažená koněm je dnes hlavně vítaná turistická atrakce.

Historie této unikátní tramvaje sahá až do roku 1851, kdy byla položena kolejová trať, která v roce 1891 dosáhla až k Victor Harboru. O tři roky později pak byla natažena přes 600 metrů dlouhé dřevěné molo až k ostrovu Granite Island.

Trať byla v roce 1950 ve špatném stavu a potřebovala rekonstrukci. Rada rozhodla, že koleje na dobu rekonstrukce musí pryč. Od roku 1956 tak jezdila po této trati tramvaj s gumovými pneumatikami.

Od počátku existence trati se po ní pohybovaly i nákladní vozy tažené koňmi. Až v roce 1894 ale došlo k tomu, že Australské dráhy uvolnily jednu ze svých koňmi tažených tramvají a začali s ní obsluhovat tuto trať. Konečně tak po ní mohli jezdit pasažéři. V roce 1986 trať oslavila 150 let své existence. A zdaleka to nebyl konec.

Místo toho bylo rozhodnuto, že bude obnovena původní historická podoba tramvajové trati. Byly po celé délce znovu položeny koleje a také byla nainstalována přesná replika původního historického vozu. Ročně na jeho palubu nastoupí 150 tisíc lidí, kteří si užívají neobyčejné projížďky. Samotný ostrov Granite Island, k němuž trasa vede, je sice neobydlený, ale nabízí nádhernou přírodní scenérii.

Vozy táhne skupina 17 clydesdalských koní a každý kůň obvykle pracuje pouze dvě směny týdně.

user-avatar

Tomáš Chalupa

11. 04. 2019 | 11:00

Zavří­t reklamu