válkaČeskoslovenskoobjevy

Jedna z nejstarších tramvají světa funguje v Austrálii, táhne ji kůň a jede na opuštěný ostrov

Jedna z nejstarších tramvají světa funguje v Austrálii, táhne ji kůň a jede na opuštěný ostrov
Zdroj: thevintagenews.com
+ 3 fotky+ 4 fotky

Slavná tažná tramvaj Victor Harbor Horse Drawn Tram je funkční od roku 1894. Je dodnes jednou z nejstarších tramvají na světě a zřejmě jedinou svého druhu. Tramvaj tažená koněm je dnes hlavně vítaná turistická atrakce.

Tomáš Chalupa 11. dubna 2019

Historie této unikátní tramvaje sahá až do roku 1851, kdy byla položena kolejová trať, která v roce 1891 dosáhla až k Victor Harboru. O tři roky později pak byla natažena přes 600 metrů dlouhé dřevěné molo až k ostrovu Granite Island.

Trať byla v roce 1950 ve špatném stavu a potřebovala rekonstrukci. Rada rozhodla, že koleje na dobu rekonstrukce musí pryč. Od roku 1956 tak jezdila po této trati tramvaj s gumovými pneumatikami.

Od počátku existence trati se po ní pohybovaly i nákladní vozy tažené koňmi. Až v roce 1894 ale došlo k tomu, že Australské dráhy uvolnily jednu ze svých koňmi tažených tramvají a začali s ní obsluhovat tuto trať. Konečně tak po ní mohli jezdit pasažéři. V roce 1986 trať oslavila 150 let své existence. A zdaleka to nebyl konec.

Místo toho bylo rozhodnuto, že bude obnovena původní historická podoba tramvajové trati. Byly po celé délce znovu položeny koleje a také byla nainstalována přesná replika původního historického vozu. Ročně na jeho palubu nastoupí 150 tisíc lidí, kteří si užívají neobyčejné projížďky. Samotný ostrov Granite Island, k němuž trasa vede, je sice neobydlený, ale nabízí nádhernou přírodní scenérii.

Vozy táhne skupina 17 clydesdalských koní a každý kůň obvykle pracuje pouze dvě směny týdně.

Další články

Zavří­t reklamu