válkaČeskoslovenskoobjevy

Jedna z nejkrvavějších hospodských rvaček v historii se strhla kvůli špatnému vínu. Zemřelo 90 lidí

Jedna z nejkrvavějších hospodských rvaček v historii se strhla kvůli špatnému vínu. Zemřelo 90 lidí
Zdroj: Wikimedia Commons

V jihozápadním cípu města Oxfordu ve čtvrti Carfax stojí jedna budova, na jejíž zdi je nenápadný nápis odkazující na největší bitvu v historii města. Šlo spíše o hospodskou rvačku, která se ale kompletně vymkla kontrole a změnila se v občanskou válku.

Tomáš Chalupa 6. června 2021

Psal se 10. únor roku 1355 a město slavilo svátek Svaté Scholastiky. Studenti popíjeli po celém městě, mimo jiné také v hospodě Swindlestock Tavern. Dva z nich si tam hlasitě stěžovali na kvalitu podávaného vína, které jim nechutnalo. Jenže nevěděli, že majitelem hospody je bohatý pán a hlavně starosta města Oxfordu. Ten přišel ke stolu k oběma mladíkům a začal jim zatvrzele oponovat, načež jeden z nich mu chrstl číši vína do obličeje a ještě po něm mrštil celý džbán vína. To byla velká urážka, kterou si nemohl nikdo nechat líbit.

Začala rvačka, do které se zapojilo celé osazenstvo hospody, rvali se domácí a obsluha s hosty, i hosté mezi sebou, boj začal brzy pronikat i do okolních ulic, všude vládl zmatek a chaos. Studenti zřejmě vyhrávali, takže někdo z místních zazvonil na zvonec, kterým se snažil přivolat posily. Stejně tak ale studenti rozezněli zvony na univerzitním kostele. Když se na místě objevil kancléř univerzity, aby se pokusil situaci uklidnit, zasypala ho sprška šípů, a hodnostář se rychle stáhl.

Thumbnail # Na nebi nad Norimberkem (ne)proběhla ve středověku velkolepá bitva
Mohlo by Vás zajímat:

Na nebi nad Norimberkem (ne)proběhla ve středověku velkolepá bitva

O den později osmdesátka místních obyvatel ozbrojených luky a dalšími zbraněmi vtrhla do kostela Sv. Jiljí. Útočníci zde zabili nejméně jednoho studenta, několik dalších těžce zranili. Studenti se pokusili uzavřít brány vnitřního města, aby zabránili dalším obyvatelům v útoku, ale bylo už pozdě. Na 2000 lidí z okolí prošlo městskou branou do centra města. Nastal masakr, kdy v hostelech, ubytovnách a kolejích byli zabíjeni studenti a vlastně kdokoliv, kdo se tam vyskytoval. Odskákali to také mniši a klerici, kteří byli skalpováni. Mrtvoly byly házeny do společných hrobů nebo házeny do řeky.

Masakry trvaly tři dny a na jejich konci bylo mrtvých nejméně 90 lidí, 60 z nich byli studenti, 30 bylo obětí z řad místních lidí. Starosta, který stál u zrodu násilí, skončil ve vězení Marshalsea. O čtyři měsíce později král vydal zákony, které výrazně posilovaly práva univerzity. Ty získaly možnost zdaňovat pivo, víno a chleba prodávané v prostorách univerzitních měst a také mohly ověřovat váhy a míry prodávaných produktů. Šlo o odstranění nešvaru, který vedl  k rozpoutání oné velké bitky. Na studentech univerzitních měst vydělávali vychytralí hospodští, kteří jim prodávali nekvalitní pivo a víno. Studenti se chtěli bavit a popíjet, neměli proto na výběr a museli platit za nekvalitní pitivo. To se nyní začalo měnit a univerzity si mohly samy pohlídat, jaké víno a pivo je u nich k dostání.

Thumbnail # Být ochutnávačem piva ve středověké Anglii bylo nepříjemným a nebezpečným povoláním
Mohlo by Vás zajímat:

Být ochutnávačem piva ve středověké Anglii bylo nepříjemným a nebezpečným povoláním

Další problém byl, že studenti nespadali na území univerzit pod civilní správu, ale pod univerzitní právo. To vytvářelo velké tenze mezi místními obyvateli a studenty. V roce 1209 obyvatelé Oxfordu zlynčovali dva oxfordské učence, mnozí z Oxfordu uprchli a usadili se v Cambridge, kde založili dnes slavnou univerzitu. Mezi lety 1297 až 1322 došlo v Oxfordu ke 29 případům násilí. Studenti spáchali 12 vražd, většina z nich zůstala nepotrestána. Obecně to chodilo tak, že trestáni za násilí byli většinou obyvatelé a studentům byly zločiny promíjeny. To se začalo měnit až v polovině 15. století, kdy už moc a autonomie univerzit byla příliš velká. Postupně se vztahy mezi městy a univerzitami začaly vybalancovávat až do stavu, kdy je města brala jako své poklady, a nikoliv jako zdroj problémů a nezvané hosty.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu