válkaČeskoslovenskoobjevy

Jedna z nejjedovatějších hub Asie se objevila znenadání v Austrálii

Jedna z nejjedovatějších hub Asie se objevila znenadání v Austrálii
Zdroj: sciencealert.com

Podostroma cornu-damae je prudce jedovatá houba, které stačí se jen dotknout, a člověk může umřít. Vědci jsou velmi překvapení tím, že se objevila v australském Queenslandu. Houba totiž roste pouze v Asii.

Tomáš Chalupa 21. listopadu 2019

Podostroma cornu-damae byla poprvé objevena v Číně roku 1895. Vypadá jako červený mořský korál. Stačí dotek nebo snězení malého kousku, a člověku sleze kůže a vypadají vlasy. Má také vliv na lidský mozek, který se může začít smršťovat. Je proto považována za smrtelně jedovatou.

Houbu v Austrálii objevil nadšenec a amatérský mykolog Ray Palmer. „Říkal jsem si, že to určitě nebude ona, vždyť jsme v Austrálii.“ Jak se ale ukázalo, byla to ona. Že jde o zmiňovanou houbu, potvrdili znalci z Australského tropického herbária. Spóry této invazivní houby zřejmě přiletěly se vzdušnými proudy z Asie, a to klidně už před tisíci lety. Prostě se jen doposud nikomu nepodařilo v odlehlých krajích tuto smrtelnou krasavici najít. V Austrálii navíc není houbaření zdaleka tak populární jako třeba u nás, takže i když někdo houbu třeba našel, zřejmě ji nechal být. A to je v podstatě jedině dobře. V Číně totiž měla tato houba na svědomí několik úmrtí, když si ji místní lidé zřejmě omylem přidali do čaje. Vypití takového drinku je v podstatě rozsudek smrti.

Další články

Zavří­t reklamu