válkaČeskoslovenskoobjevy

Jedna rostlina byla ve škole „šikanována“, druhá poslouchala komplimenty. Výsledek po měsíci vás hodně překvapí

IKEA ve spolupráci s mezinárodní školou GEMS ve Spojených arabských emirátech upozornila neotřelým způsobem na nebezpečí šikany. Dopad negativních slov na jedince demonstrovala experimentem se dvěma rostlinami.

Simona Knotkova 17. května 2018

Na pohled to byly dvě totožné rostliny v květináči. Obě dvě byly vystavovány stejnému množství slunečního záření a dostávaly také stejný příděl vody a hnojiva. Přesto tu byl jeden zásadní rozdíl. Zatímco jedna rostlina poslouchala po dobu třiceti dnů komplimenty, s druhou se zacházelo podobně jako se šikanovaným člověkem.

„Nikdo tě němá rád.“ „Nikomu bys nechyběl.“ „Jsi úplně zbytečný.“ I taková byla slova, která si rostlina během měsíčního experimentu musela vyslechnout. Druhá rostlina byla oproti tomu zahrnována slovy lásky a ocenění. IKEA tak vycházela z teorie, že rostliny dokážou podobně jako lidé vnímat emoce, které se poté odráží na jejich vývoji. Pozitivní či negativní vzkazy mohli následně nahrávat i sami studenti.

Výsledek experimentu byl představen k Mezinárodnímu dni proti šikaně, jenž od roku 2012 připadá na 4. května, a některé možná velmi překvapí. Zatímco rostlina poslouchající komplimenty se konce pokusu dočkala v normálním zdravém stavu, šikanovaná rostlina byla sešlá a usychala.

„Chválím Ikeu za tuto iniciativu, díky které děti ve školách pochopí, jaký negativní dopad může mít šikana na druhého. Díky. Můj syn si v jedné ze škol GEMS bohužel prošel šikanou a vedení proti tomu nic neudělalo. Došlo to až tak daleko, že jsme museli změnit školu. Teď už je ale díkybohu vše v pořádku,“ zněla jedna z reakcí veřejnosti. Ne všichni nicméně sdílí podobné nadšení.

Zveřejněné video spustilo také dávku nevole a kritiky. Podle některých se jedná o pouhý podvod. „Je to pěkná blbost. Nejspíš prostě jenom jednu kytku zalévali míň, aby se to jim hodilo pro vyvolání iluze. Rostliny neslyší a nerozumí lidské řeči,“ píše v reakci jeden z uživatelů.

Ať už to bylo ale jakkoliv, Ikey nelze upřít dobré úmysly. Pokud experiment zvýší povědomí o šikaně, jedině dobře. Skutečnost je totiž taková, že šikana ve školách je stále aktuálním problémem a na křehkou dětskou psychiku má bohužel velmi reálný negativní dopad.

Další články

Zavří­t reklamu