válkaČeskoslovenskoobjevy

Jediný úspěšný únos letadla je dodnes záhadou

Jediný úspěšný únos letadla je dodnes záhadou
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 1 fotka+ 2 fotky

V roce 1971 došlo k únosu letadla, který se vymykal všem předchozím zkušenostem. Vlastě se ani neví, kdo byl únosce a jak celá jeho akce dopadla. Nikdo ho totiž nikdy nenašel.

Tomáš Chalupa 1. září 2021

Asi čtyřicetiletý černovlasý muž jménem Dan Cooper nasedl v Portlandu 24. listopadu 1971 do letadla mířícího do Seattlu. Když se letadlo odlepilo od země, požádal stewardku o bourbon se sodou. Pak jí řekl, ať si k němu přisedne, a ukázal jí kufřík plný podivných drátů. Podal jí lístek, kde bylo napsáno, že má bombu a vyhodí letadlo do povětří, pokud nebudou splněny jeho požadavky.

Řekl jí, že požaduje 200 000 dolarů ve dvacetidolarových šecích a dva sety padáků. Stewardka vyřídila jeho požadavek pilotům. Když letadlo přistálo v Seattlu, umožnil všem 36 pasažérům opustit letadlo, ale řekl, že na palubě musí zůstat posádka. Pilotům oznámil, že dále se poletí do Mexika.

FBI na letišti rozhodla, že Cooperovi raději peníze vyplatí. Vybrala pro to speciálně označené bankovky, které bylo lehké identifikovat. Policie se domnívala, že Cooper může mít na palubě komplice. Zároveň ho piloti upozornili, že z dopravního letadla není možné padákem vyskočit. Cooper dal po krátké poradě s piloty rozkaz k vzletu. Letadlo znovu vzlétlo v osm hodin večer, prakticky ihned se na něj pověsily stíhačky amerického letectva. V deset hodin v noci Cooper otevřel zadní dveře letadla a vyskočil do tmy.

Jeho tělo se nikdy nenašlo, přestože armáda a policie osmnáct dní prohledávaly celou oblast. Až po několika letech se našla na místě část výkupného. Policie prověřila stovku podezřelých, ale nikdo nebyl nikdy obviněn. FBI tvrdila, že Cooper, pokud se tak vůbec jmenoval, pád nepřežil, ale jeho tělesné ostatky nikdy nenašla. Stejně tak se nenašla většina peněz, ale ani se nikdy nezjistlo, že by byly v oběhu. Přesto je dodnes tento případ považován za jediný úspěšný únos letadla kvůli výkupnému.

 

Související články

Další články

Zavří­t reklamu