Pirátský hřbitov na ostrově Svaté Marie je jediný na světě.

Pirátský hřbitov na ostrově Svaté Marie je jediný na světě. | zdroj: thevintagenews.com


Jediný dochovaný pirátský hřbitov je na Madagaskaru

TÉMATA: piráti | afrika | cestování

user-avatar

Tomáš Chalupa

15. 08. 2016 | 14:30

Ostrov Svaté Marie leží na dohled madagaskarského pobřeží. Právě tento kus pevniny se stal domovem mnoha slavných pirátů. Dokonce se říká, že tu chtěli založit pirátskou republiku. Každopádně je zde jediný dochovaný pirátský hřbitov na světě.

Na ostrově žilo v dobách jeho největší slávy na 1000 pirátů. Byly mezi nimi takové hvězdy jako Adam Baldridge, William Kidd, Olivier Levasseur, Henry Every, Robert Culliford, Abraham Samuel a Thomas Tew. Nežili přímo na Svaté Marii, ale na malém ostrůvku L'île aux Forbans v zálivu u hlavního města Ambodifotatry. 

Místo mělo strategickou polohu, nedaleko odtud vedly poměrně rušné námořní cesty. Stačilo jen vyplout a za pár dní už se mohlo loupit. Množství malebných zálivů chránilo jednotlivé lodi před vysokými vlnami, tropický ostrov skýtal dostatek ovoce i sladkou vodu. Piráti zde měli svůj ráj a existují i zprávy, že zde založili svou republiku Libertalia. Piráti z Anglie, Francie, Portugalska nebo Spojených států zde měli své domovy a rodiny. A také zde umírali, takže zde byl vybudován oficiální pirátský hřbitov. Z něj dnes zbývá třicítka hrobů, přestože původně jich tu byly stovky. Své dílo vykonaly cyklóny, které mnoho z hrobů zničily. Většina hrobů  pochází z 18. století. 

Konec všem pirátským nadějím však učinilo obsazení ostrova Francouzi na konci 18. století. Piráti museli pryč, a i když se ostrov vrátil pod správu Madagaskaru v roce 1960, už se na něj pochopitelně neměl kdo vrátit. Dnes tak ze slavné pirátské éry zůstal právě jen velmi zachovalý hřbitov. 

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

15. 08. 2016 | 14:30

Zavří­t reklamu