válkaČeskoslovenskoobjevy

Jediná pyramida v Evropě byla věnována Napoleonovu slavnému vítězství

Jediná pyramida v Evropě byla věnována Napoleonovu slavnému vítězství
Zdroj: thevintagenews.com
+ 3 fotky+ 4 fotky

Nejvyšší bod Utrechtského hřebenu v Severním Holandsku je šestatřicet metrů vysoká Slavkovská pyramida. Nese jméno po slavné bitvě tří císařů, kterou Napoleon vyhrál v roce 1805 nedaleko Slavkova u Brna. Postavena byla ovšem ještě před tímto vojenským střetnutím, které Napoleon považoval za své nejlepší vítězství vůbec.

Tomáš Chalupa 2. května 2019

Pyramidu postavili sami Napoleonovi vojáci o rok dříve pod vedením generála Augusta de Marmonta. Francouzská armáda tehdy okupovala Nizozemí, což trvalo až do roku 1813. Podoba pyramidy byla zvolena vzhledem k Napoleonově všeobecně známé fascinaci Egyptem, kde začal svou slavnou vojenskou kariéru. Také Marmont byl s Napoleonem v Egyptě a měl možnost na vlastní oči spatřit slavnou Velkou pyramidu v Gíze. Právě jí chtěl své dílo připodobnit.

Stavba pyramidy trvala pouhých 27 dní. Obelisk umístěný na jejím vrcholu má třináct metrů a je na něm umístěna pamětní tabule s nápisem: „1804 – zahájení stavby pyramidy, 1808 – původní obelisk zbourán, 1894 – obelisk nahrazen“.

Pyramida se původně jmenovala Marmontova, ale po vítězství u Slavkova ji Napoleonův bratr, holandský král Ludvík Napoleon Bonaparte nechal přejmenovat na Austerlitzovou pyramidu (Austerlitz je německý název města Slavkov, který se všeobecně používá v zahraničí).

Pyramida se začala rozpadat a hroutit nedlouho po tom, co byla dokončena. V pevnosti a odolnosti se svým egyptským vzorům nemohla příliš rovnat. První snaha o záchranu stavby přišla už roku 1894, kdy byl nahrazen starý obelisk, umístěna pamětní deska a založena nadace na záchranu pyramidy. V čele všech těchto aktivit stál inženýr Johannes Bernardus de Beaufort, který byl hejtmanem oblasti Woudenberg.

Jenže pyramida nakonec upadla do zapomnění, nikdo v opravách nepokračoval, takže nakonec obrostla travou a vegetací a proměnila se v obyčejný kopec. To se změnilo až v roce 2001, kdy začala nová velká rekonstrukce, která byla završena otevřením pyramidy pro veřejnost v roce 2008. Dnes je „Slavkovská pyramida“ kulturní památkou a je cílem mnoha turistů, kteří do oblasti zavítají.

Další články

Zavří­t reklamu