válkaČeskoslovenskoobjevy

Příběh unikátní lampy, která stojí v Praze. Říkalo se o ní, že je reklamou na pivo

Pražská kubistická architektura je světovým unikátem. Jejím projevem nejsou jen slavné domy a vily, ale i na pohled nenápadné drobnosti, jako tahle unikátní lucerna, která je jedinou svého druhu na světě.

Markéta Oderská 16. prosince 2014
Ikona pražského kubismu

Ikona pražského kubismu

Jedna z ikon architektonického kubismu – jedinečného stylu, který se zrodil v Praze – vyrůstá z dlažby Jungmannova náměstí za kostelem Panny Marie Sněžné. Je to dáma již stoletá, protože její tvůrce, architekt Emil Králíček, ji navrhl a vytvořil v letech 1911 – 1913 v rámci projektování Adamovy lékárny. Protože zadní část této budovy směřovala do Jungmannova náměstí, pustila se firma známého pražského stavitele Matěje Blechy do úpravy zanedbaného zákoutí. To tenkrát tonulo ve tmě, a tak se sem Králíček rozhodl umístit lucernu. A protože jej v té době zaujal kubismus, navrhl ji právě v tomto stylu.

Emil Králíček (1877 – 1930) byl secesní a kubistický architekt.

Emil Králíček (1877 – 1930) byl secesní a kubistický architekt.

Kamenný sloup tak tvoří série na sebe naskládaných komolých jehlanů, pokrytých vzorem z vroubkovaných a hladkých trojúhelníků. Krystalický tvar má také vlastní osvětlovací část lampy, vyrobená ze skla a kovu. Zajímavým detailem je praktické kamenné sedátko v dolní části sloupu.

Dřík z umělého kamene

Dřík z umělého kamene

Tvar dříku už v době svého vzniku evokoval Pražanům pivní nebo vinné soudky. Snad to bylo dáno přítomností nedaleké restaurace U Pinkasů. Lampě se tak z legrace přisuzoval skrytý reklamní účel, tedy že propaguje legendární pražskou hospodu.

Jungmannovo náměstí v Praze

Jungmannovo náměstí v Praze

Původní lucerna byla dlouhá léta ve špatném stavu, na což upozorňoval zejména architekt Jan Kaplický, pro nějž znamenala jeden z jeho inspiračních zdrojů. Při opravě byla původní lampa nahrazena kopií a originál se teď nachází v Galerii hlavního města Prahy.

Rozsvícená lampa před vchodem do zahrady kostela Panny Marie Sněžné

Rozsvícená lampa před vchodem do zahrady kostela Panny Marie Sněžné

Lampa inspirovala i jiné umělecké tvůrce. Filmovou hvězdou ji učinil například režisér Petr Vávra, když ji rozpohyboval a vyslal na procházku Kafkovou Prahou ve videoklipu, jenž vytvořil k instrumentální skladbě Drive od známého česko-amerického jazzového hudebníka Jana Hammera a kytarového mága Jeffa Becka.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu