válkaČeskoslovenskoobjevy

Jeden z prvních školních masakrů měla na svědomí šestnáctiletá dívka. Po dětech střílela, protože prý „nesnášela pondělky“

Jeden z prvních školních masakrů měla na svědomí šestnáctiletá dívka. Po dětech střílela, protože prý „nesnášela pondělky“
Zdroj: vintag.es

Brenda Ann Spencer bylo teprve šestnáct let, když zastřelila dva lidi a dalších devět zranila na Clevelandově základce. Novináři řekla, že nesnáší pondělky a udělala to pro zábavu.

Simona Knotkova 15. února 2018

Brenda Ann Spencer se narodila 3. dubna 1962 v San Diegu. Odmala ji přitahovaly zbraně a násilí. Jako puberťačka za sebou měla také několik drobných přestupků včetně krádeží, užívání drog a chození za školu. Na konci ledna 1979 se ale chystala udělat něco jiného… Nelze však říct, že by k tomu nedávala jisté indicie.

Svým spolužákům týden přes masakrem řekla, že chce udělat něco velkého, co ji dostane do televize. Také v okolí rodiny a kamarádů trousila hlášky jako „už brzy poznáte, co se se mnou děje“ nebo „jednou ráno se budete po mně shánět“. Nikdo jim však nevěnoval pozornost, až nadešel osudný den.

Brenda Ann Spencer

Brenda Ann Spencer

29. ledna si Spencer vzala samonabíjecí pušku, kterou dostala na Vánoce od otce. Vyklonila se z okna svého domu, který byl hned naproti základní škole Grover Cleveland Elementary School, a bez rozmyslu začala střílet po studentech čekajících, až ředitel otevře bránu budovy. Právě ředitel Burton Wragg a správce budovy Mike Suchar svým zraněním také podlehli; Wragg se snažil děti ochránit, Suchar pak zemřel, když šel postřelenému řediteli na pomoc. Zraněno bylo také osm studentů a jeden policista.

Nalevo ředitel Burton Wragg, napravo správce školy Mike Suchar

Nalevo ředitel Burton Wragg, napravo správce školy Mike Suchar

Trvalo dalších sedm hodin, než se Spencer vzdala. V zabarikádovaném domě vyhrožovala, že zabije další lidi, pokud se k ní někdo z policie přiblíží.

Po sedmi hodinách obléhání se Spencer konečně vzdala

Po sedmi hodinách obléhání se Spencer konečně vzdala

Na otázku novináře, proč to udělala, odpověděla: „Udělala jsem to jenom pro zábavu. Nemám ráda pondělky. Tohle mi ho trochu oživilo.“ Také se nechala slyšet: „Bylo to jako střílet kachny na rybníku. Ta děcka vypadala jako stádo krav, jak tam tak stála. Opravdu nebylo těžké po nich střílet.“

Spencer míří k soudu

Spencer míří k soudu

Vzhledem k závažnosti činu s ní soud nakládal jako s dospělou a udělil jí trest 25 let odnětí svobody. Ani po této době však nebyla uznána způsobilou k propuštění a dodnes sedí v ženské věznici ve městě Chino. O další propuštění si může požádat v roce 2019.

Vražedkyně po letech samozřejmě změnila tón své výpovědi. Jejím záměrem prý nebylo nikoho zabít a jenom chtěla, aby ji v protiútoku zastřelila policie. V době masakru byla údajně pod vlivem drog a negativně se na ní podepsalo také fyzické a sexuální zneužívání otcem. Vyšetřování v 70. letech však vliv návykových látek vyvrátilo a o patologickém chování otce se Spencer také nikdy dřív nezmiňovala.

Její čin dal v polovině roku 1979 vzniknout songu I Don’t Like Mondays od The Boomtown Rats, který byl čtyři týdny na vrcholku britské singlové hitparády.

Další články

Zavří­t reklamu