válkaČeskoslovenskoobjevy

Jeden z nejstrašidelnějších hororů všech dob se zrodil tady. Děsivě prázdný hotel inspiroval Stephena Kinga k Osvícení

Jeden z nejstrašidelnějších hororů všech dob se zrodil tady. Děsivě prázdný hotel inspiroval Stephena Kinga k Osvícení
Zdroj: vintage-everyday.com
+ 3 fotky+ 4 fotky

Co se může stát, když umístíte rodinu na několik týdnů do sociální izolace? Hodně ošklivých věcí, pokud je jejím členem psychicky labilní spisovatel, v pokojích se objevují mrtví lidé a chodbami protékají potoky krve. Stephen King se k napsání svého slavného Osvícení inspiroval skutečným hotelem v Coloradu.

Simona Knotkova 3. června 2020

V roce 1972 začal Stephen King pracovat na povídce s pracovním titulem Darkshine. Příběh se točil okolo malého chlapce v zábavním parku, který byl obdařený mimosmyslovými schopnostmi. King námět nakonec nikdy plně nezrealizoval, ale postava „osvíceného“ chlapce v jeho mysli nadále přebývala. O dva roky později si ho příběh sám našel, když s manželkou Tabithou pobýval v The Stanley Hotel v coloradském Estes Parku.

„Žili jsme zrovna v Boulder, kde jsme se doslechli o tomhle příšerně starém horském hotelu, a rozhodli se, že ho zkusíme. Když jsme tam ale přijeli, zrovna se připravovali na konec sezóny a nikdo další tam kromě nás nebyl. Večeřeli jsme v opuštěné jídelně, na všech ostatních stolech byly židle nahoře a chodbou se rozléhala orchestrální hudba. Bylo to, jako by mě tam poslal sám Bůh, abych viděl a slyšel všechny ty věci. Než jsem šel spát, už jsem měl v hlavě celou knížku,“ prozradil autor v rozhovoru s knižním klubem Literary Guild.

Do knihy například promítl příhodu z opuštěného hotelového baru, kam se večer vypravil bez ženy. Také číslo osudného pokoje 217 bylo inspirováno skutečným pobytem manželů. Knižní hotel je přesto fiktivní a čtenářům se představuje pod jménem Overlook.

Výsledné dílo s názvem Osvícení se dostalo na pulty knihkupectví v roce 1977 a ihned se stalo hitem. Velmi zdařilou byla také filmová adaptace Stanleyho Kubricka s Jackem Nicholsonem v hlavní roli. Ač se jejím největším kritikem po premiéře stal právě Stephen King, kritici i diváci ji právem řadí mezi nejlepší snímky všech dob. Pokud byste se chtěli do kultovního hotelu v rámci filmové turistiky někdy podívat, museli byste však zamířit do Oregonu, konkrétně do hotelu Timberline Lodge u stratovulkánu Mount Hood.

Mimochodem, asi nepřekvapí, že po publikování knihy a odvysílání filmu se oba hotely staly cílem lovců duchů a „záhadně“ narostla hlášení návštěvníků o nadpřirozených jevech. Největším strašidlem zkrátka bývá většinou naše hlava, jak nás poučuje i příběh.

Další články

Zavří­t reklamu