válkaČeskoslovenskoobjevy

Jeden z nejdražších hoaxů historie: Ateista napálil věřící „mrtvolou“ zkamenělého obra

Jeden z nejdražších hoaxů historie: Ateista napálil věřící „mrtvolou“ zkamenělého obra
Zdroj: allthatsinteresting.com
+ 4 fotky+ 5 fotek

V roce 1869 šokoval Ameriku nález obřího zkamenělého muže. Ve skutečnosti se jednalo o promyšlený hoax, za který se jeho autor neostýchal utratit balík peněz.

Simona Knotkova 22. dubna 2020

Na počátku jednoho z nejslavnějších amerických hoaxů prý stála hádka na shromáždění metodistů o úryvku 6:4 z knihy Genesis, podle kterého se na Zemi kdysi vyskytovali obři. („V oněch dnech, a také později, se na zemi vyskytovali zrůdní obři. Boží synové totiž přicházeli k lidským dcerám a ty jim je rodily. To jsou ti dávní hrdinové, ti muži slavné pověsti.“) Tato příhoda přivedla ateistu a newyorského trafikanta George Hulla k nápadu.

Pod záminkou výstavby památníku Abrahama Lincolna sehnal partu mužů, kteří z lomu ve Fort Dodge v Iowě vydolovali třímetrový blok sádrovce. Kámen nechal převézt do Chicaga, kde ho převzal německý kameník Edward Burghardt. Ten dostal to pravé zadání – vytesat obřího muže. Řemeslník musel přísahat, že o svém výtvoru nikomu neřekne.

Když bylo dílo hotové, obr byl naložen do vlaku a převezen do vesnice Cardiff ve státě New York. Zde měl farmu Hullův bratranec William Newell. Celá legrace ho v té době stála už 2600 dolarů, což by dnes činilo více než milion korun. To byl ale teprve začátek. O rok později, v říjnu 1869, byla na farmu najata dvojice dělníků, Gideon Emmons a Henry Nichols, kteří zde měli vykopat studnu. Namísto toho vykopali velkého muže z kamene. „Prohlašuji, že zde byl pohřben nějaký starý Indián!“ nechal se jeden z kopáčů slyšet.

"Exhumace" obra z Cardiffu, 1869

„Exhumace“ obra z Cardiffu, 1869

Není zcela jasné, zda Newell o celém vtípku věděl, nebo byl překvapený stejně jako jeho dělníci. Objev ze své farmy se každopádně rozhodl zpeněžit a za padesát centů ho ukazoval veřejnosti. Věřící o věrohodnosti obra nepochybovali. Odborníci zato měli jasno hned a nadměrně vyvinutého muže prohlásili za podvrh. Geologové zpochybňovali místo výkopu, na kterém by studna nikdy nemohla stát. Paleontologové zase poukazovali na to, že obr je ze sádrovce a jsou na něm stále čerstvé stopy nástrojů. To už si ale cardiffský obr, jak byl velikán překřtěn, žil vlastním životem.

Do svého vlastnictví ho odkoupil syndikát, který jej vystavoval v Syracuse. Zálusk si na něj dělal také majitel cirkusu P. T. Barnum. Když mu ho syndikát za 50 tisíc dolarů odmítl prodat, Barnum si nechal vytvořit jeho repliku, kterou vystavoval pro změnu v New Yorku. Tvrdil, že zrovna jeho obr je ten pravý, a návštěvníci ochotně platili za to, aby ho mohli vidět. „Každou minutu se rodí hlupák,“ pronesl prý tehdy bankéř David Hannum slavnou hlášku.

Obr vystavený ve Farmářském muzeu v Cooperstownu ve státě New York (foto cca 1955)

Obr vystavený ve Farmářském muzeu v Cooperstownu ve státě New York (foto cca 1955)

Obě strany se nakonec začaly soudit. V roce 1870 vyšlo ale najevo, že falešní jsou vlastně oba obři, a tudíž je spor o pravosti jednoho z nich naprosto bezpředmětný.

„Pravého“ cardiffského obra dnes najdete ve Farmářském muzeu v Cooperstownu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu