válkaČeskoslovenskoobjevy

Jeden joint prý stačí, aby se změnila struktura mozku teenagera

Jeden joint prý stačí, aby se změnila struktura mozku teenagera
Zdroj: iflscience.com

Americká mladá generace žije zdravějším životním stylem než ty předchozí. Méně pije alkohol, neholduje ani tolik cigaretám, Jediné, čemu holduje stále více, je marihuana. A vědci varují, že to rozhodně není bez rizika.

Tomáš Chalupa 4. února 2019

V prestižním vědeckém časopise Journal of Neuroscience byla publikována studie vědců z Vermontu, kteří zkoumali, jak se mění mozek dospívajících mladých lidí, kteří zkouší marihuanu. Výsledky jsou velmi zajímavé a alarmující. Už jeden nebo dva jointy začínají měnit strukturu lidského mozku.

Zjistili, že narůstá objem šedé kůry mozkové v kanabinoidních receptorech, zahrnujících chuť k jídlu, náladu, citlivost k bolesti a paměť. Největší změny nastaly v oblasti zvané amygdala, která má spojitost se strachem a dalšími procesy, souvisejícími s náladou a emocemi.

Vědci vyloučili, že by na tyto změny struktury mozku mohlo mít vliv cokoliv jiného, jako je například věk, pohlaví nebo třeba konzumace alkoholu. Spojitost mezi užitím marihuany a změnami těchto částí mozku je podle nich přímá a vědecky velmi dobře doložitelná.

Náš mozek v období dospívání prochází takzvaným prořezáváním a vytváří si nové synaptické konexe. Kouření trávy podle autorů studie možná nabourává tento proces. To už je ale jen hypotéza, přesný význam nárůstu šedé kůry mozkové zatím není důkladně vědecky probádán. Vědce tak na tomto poli čeká ještě mnoho práce, ale už nyní se dá konstatovat, že ke změnám mozku v tomto věku dochází.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu