Bombardéry se po nárazu zaklesly do sebe a pak už to byl jeden neuvěřitelný příběh. | zdroj: youtube.com


Jeden bombardér vrazil do druhého, dál letěly oba na sobě

TÉMATA: bomabréry | usa | druhá světová válka

user-avatar

Tomáš Chalupa

10. 06. 2020 | 08:00

Na Nový rok roku 1944 mohli pozorovatelé ze země spatřit na obloze cosi, co připomínalo nějakou novou zbraň. Bylo to zřejmě nějaké letadlo, ale vypadalo krajně podivně. Nikdo na zemi netušil, že jsou to letadla dvě v unikátním spojení.

Vše začalo o několik hodin dříve, když se B-17 pilotovaná kapitánem Glennem Rojohnem vracela z náletu na německý přístav Hamburk. Celá skupina byla napadena nepřátelskými stíhačkami Messerschmitt Bf-109. Jedna B-17 padala v plamenech k zemi a na jejím místě vznikla v obraně díra. Americké bombardéry létaly v takzvaných obranných boxech, které dohromady tvořily téměř neproniknutelný val proti nepřátelským stíhačům. Ti se proto zaměřovali hlavně na osamělé nebo poškozené stroje, stejně jako vlci hledají nejslabší kus ve stádu. Pokud ale sestřelili nějaký bombardér přímo v boxu, udělali tím díru do obrany, kterou musel velitel skupiny bombardérů zacelit.

To se skutečně stalo a bombardéry začaly manévrovat, ale zřejmě došlo k nějaké chybě, protože dva stroje se srazily a zaklínily jeden do druhého. Byl to Rojohnův stroj, jehož dolní věž prorazila strop pod ním letící B-17, pilotované Williamem McNabem. Jeho horní střelecká věž zase prorazila podlahu Rojohnova bombardéru. Vznikla tak situace, která připomínala dvě pářící se vážky. Dva stroje byly do sebe zaklesnuté a jeden vezl druhý na zádech. McNab i jeho kopilot zemřeli, obě letadla tedy ovládal jen Rojohn ze svého kokpitu. Spodnímu stroji navíc hořel motor.

Bylo jasné, že takto se do Británie nedostanou, takže Rojohn pomalu otočil stroj zpět nad Německo. Z obou letadel vyskákal zbytek posádky. S Rojohnem zůstal v kokpitu jen druhý pilot Leek, který odmítl vyskočit a nechat svého kapitána zemřít samotného v kokpitu. Jakmile by totiž Rojohn pustil knipl, oba stroje by se přetočily na bok a zřítily na zem. Rojohnovi se však podařil husarský kousek, když s oběma stroji nouzově přistál. Oba bombardéry byly sice zničeny, ale přední část s Rojohnem a Leekem se odlomila a neshořela. Oba padli do zajetí, ale přežili. Rojohn byl za svůj výkon po válce vyznamenán Purpurovým srdcem a Leteckým záslužným křížem.

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

10. 06. 2020 | 08:00

Zavří­t reklamu