válkaČeskoslovenskoobjevy

Jean Maridor hrál se střelami V 1 nebezpečnou hru, která ho nakonec stála život

Jean Maridor hrál se střelami V 1 nebezpečnou hru, která ho nakonec stála život
Zdroj: thevintagenews.com
+ 3 fotky+ 4 fotky

Jean Maridor se narodil v roce 1920 do vznešené rodiny žijící v Normandii. O 24 let později se proslavil tím, že vychyloval střely V1 za letu z jejich dráhy, čímž zachránil bezpočet lidských životů.

Tomáš Chalupa 22. srpna 2019

V květnu roku 1939 se přidal k francouzskému vojenskému letectvu. Válka byla na spadnutí a bylo jasné, že se bude bojovat s Hitlerem. Jenže válka byla v té době blesková a blesková byla i porážka Francie o rok později. Jediný vojenský čin, který mohl Maridor udělat, bylo zničit své vlastní letadlo, aby nepadlo do rukou Němcům. Maridor se rovněž odmítl přidat k vojenským silám zrádcovské vlády ve Vichy.

Místo toho se přidal ke generálu Charlesi de Gaullovi a jeho Svobodným Francouzům, kteří se formovali ve Velké Británii. V říjnu roku 1941 už slavil své první vítězství, to už ve službách RAF. Létal na slavné stíhačce Spitfire. Během dalších dvou let se zúčastnil mnoha leteckých bitev a také potopil 60 nepřátelských plavidel.

V roce 1944 Hitler čelil kolapsu své říše a stále více se spoléhal na zázračné zbraně. Tou nejděsivější byly střely V1. Ty v průběhu války zabily přes šest tisíc obyvatel Britských ostrovů. Britové byli nuceni vymyslet zcela novou obrannou taktiku proti těmto pekelným zbraním. Zprvu se zkoušelo po střelách V1 střílet z kulometů a protiletadlových děl, ale tato taktika byla poměrně málo efektivní. Navíc pokud střílel z kulometu letec v letadle, hrozilo, že střela vybuchne a zabije i jeho samého.

Byli proto určeni nejlepší piloti, kteří se snažili vychýlit střelu z její dráhy například lehkým naražením křídlem a podobně. Právě do této letky se dostal Maridor a podařilo se mu takto zneškodnit šest střel V1. Znovu je třeba zdůraznit, že šlo o velmi nebezpečnou činnost, kde silnější náraz mohl ihned přivést střelu k detonaci.

3. srpna 1944 spatřil Maridor střelu mířící na Benendenskou vojenskou nemocnici. Střela už byla blízko cíli a bylo nemožné ji vychýlit z dráhy běžně používanou technikou. Na manévrování nebyl čas. Přidal rychlost na maximum a zezadu narazil do střely. Nad Benendenem došlo k velké explozi stroje, která ozářila celé nebe. Maridor zahynul a obětoval se, aby pacienti a personál nemocnice nepřišli o své životy.

Krutou ironií osudu je, že pouhý měsíc po jeho statečném činu spojenci obsadili všechny odpalovací rampy pro střely V1 a ty přestaly na Anglii létat. Maridor je považován za hrdinu, má v Le Havru pamětní desku a byl posmrtně vyznamenán několika vojenskými řády.

Další články

Zavří­t reklamu