Jean Hilliardová s rodiči krátce poté, co se probrala z hibernace.

Jean Hilliardová s rodiči krátce poté, co se probrala z hibernace. | zdroj: allthatisinteresting.com


Jean Hilliardová zmrzla na kost na šest hodin, přesto přežila

TÉMATA: medicína | extrémy | hibernace | mráz

user-avatar

Tomáš Chalupa

30. 09. 2019 | 14:00

Tělo Jean Hilliardové bylo po šest hodin v mrazu -22 stupňů Celsia. Její přežití je dodnes považováno za zázrak.

Devatenáctiletá Jean Hilliardová vyrůstala v malém městečku Lengby v Minnesotě. Ospalá malá díra, kde žilo všeho všudy 87 obyvatel. Večer se Hilliardová vypravila do města za kamarádem. Jela speciálně upraveným Fordem zmrzlou krajinou, když dostala smyk a sjela do příkopu. Vypravila se tedy pěšky k domu kamaráda Wallyho Nelsona, který bydlel nedaleko. Šla přes kopec a uviděla světla jeho domu. Pak ztratila vědomí.

V sem ráno našel Nelson na kost zmrzlou Hilliardovou nedaleko svého domu. Zkolabovala doslova pár vteřin před tím, než by došla k prahu jeho domu a byla v bezpečí. Bylo jasné podle stop, že se dokonce ještě chvíli plazila ve sněhu, ale ke dveřím už to nezvládla.

Nelson ji okamžitě zavezl do nejbližší nemocnice, vzdálené jen deset 10 minut cesty autem. Lékaři nebyli vůbec optimističtí. Kůže Hilliardové byla tak zmrzlá, že nebylo možné do ní vpíchnout ani jehlu s roztokem. Její tělesnou teplotu nebylo možné změřit, protože tak nízkou teplotu teploměry prostě neměly na škále. Přestože byla ve velmi vážném stavu, jej puls byl 12 tepů za minutu, a tak se ji rozhodli rozmrazit pomocí teplých podušek. Oči nereagovaly na světlo a její kůže byla šedá. Dvě až tři hodiny se nedělo nic, tělo Hilliardové nereagovalo a situace byla vážná.

K ránu se ale Hilliardová probudila a byla dokonce schopná souvisle mluvit. Její stav se velmi rychle zlepšoval. Sama si nic moc nepamatovala, ale byla v dobré kondici a nejevila žádné známky šoku. Pro lékaře to ale byl zázrak.

Podle dnešní medicíny byla Hilliardová v hlubokém zmrazení, její biologické pochody se zpomalily, ale nebyla mrtvá. Podobné případy se zřídkavě stávají. Je vždy nutné bojovat o život a navrátit tělu původní teplotu. Jakkoliv se tělo může zdát mrtvé, dokud bije srdce, byť slabým pulsem, zůstává naděje na přežití. Hilliardová ležela ve sněhu nejméně šest hodin, přesto díky snaze a péči lékařů přežila bez jakýchkoliv následků a dnes je z ní spokojená důchodkyně.

user-avatar

Tomáš Chalupa

30. 09. 2019 | 14:00

Zavří­t reklamu