Jean Harlow se v záři reflektorů dlouho nevyhřívala.

Jean Harlow se v záři reflektorů dlouho nevyhřívala. | zdroj: theatlantic.com


Jean Harlow si své pověstné platinové vlasy bělila nebezpečným mixem chemikálií. Mohlo to za její předčasnou smrt?

TÉMATA: film | herečky

user-avatar

Simona Knotková

18. 01. 2020 | 14:00

Ještě před Marilyn Monroe tu byla jiná platinová kráska - Jean Harlow. Podepsala se na její brzké smrti ve 26 letech nebezpečná péče o vlasy?

Jean Harlow byla na plátně k nepřehlédnutí, za což mohly i její platinově blonďaté vlasy. Podobný odstín dříve nebyl tolik rozšířený. Peroxid na odbarvování se sice již používal, ale neexistovaly dosud žádné drogistické produkty pro domácí použití. Pokud chtěli kadeřníci dosáhnout co nejpreciznějšího nabarvení, bylo třeba improvizovat a uchylovat se k postupům, ze kterých dnes člověku slézají vlasy, jenom když je čte.

"Používali jsme k tomu peroxid, amoniak, bělidlo Clorox a mýdlo! Věřili byste tomu?" odhalil kadeřník Alfred Pagano tajemství platinové hřívy Harlow. Tento proces herečka navíc nepodstupovala jednou za dva až tři měsíce, jak je zvykem, ale každý týden!

Následkem toho jí krátce po dvacítce začaly padat vlasy. Situace byla natolik vážná, že během natáčení snímku Čínská moře bouří (1935) musela mít po celou dobu paruku. To ji přesvědčilo, aby upustila od nebezpečné barvící rutiny a přešla na odstín, který nevyžadoval tolik drastické postupy. Je možné, že dlouhodobé vystavování se chemikáliím ovlivnilo i jiné části jejího organismu?

Za dva roky od premiéry zmiňovaného filmu Harlow těžce onemocněla. Někteří lékaři její zhoršený stav přičítali přechozené chřipce, podle jiných se jednalo o zánět žlučníku. Ať už se jednalo o jedno či druhé, herečka každým dnem více chřadla a nebyla schopna pokračovat v natáčení filmu Saratoga. Když ji přišel jednou navštívit herecký kolega Clark Gable, vypověděl, že vypadala opuchle a z jejích úst byla cítit moč. V té době herečce už selhávaly ledviny. Zemřela o pár dní později, 3. června 1937 v pouhých 26 letech.  

Důvody fatálního postižení orgánu mohly být různé. Příčinou mohla být prodělaná spála v dětských letech, stejně jako pravidelné pití alkoholu. Podle některých se ale na jejím chatrném zdraví možná podepsalo právě pravidelné vdechování a vstřebávání škodlivin během procesu bělení.

"Kdyby nebylo mých vlasů, Hollywood by ani nevěděl, že žiju," prohlásila jednou blonďatá diva. Jaká ironie, že to byly možná právě ony, které ji jako jeden z viníků připravily v mladém věku o život!

témata

user-avatar

Simona Knotková

18. 01. 2020 | 14:00

Zavří­t reklamu