válkaČeskoslovenskoobjevy

Je tohle skutečný portrét Ježíše Krista? Britský historik ztotožňuje Mesiáše s válečnickým králem

Je tohle skutečný portrét Ježíše Krista? Britský historik ztotožňuje Mesiáše s válečnickým králem
Zdroj: express.co.uk

Britský historik Ralph Ellis tvrdí, že na starověké bronzové minci našel první a dosud jedinou realistickou podobiznu Ježíše Krista. Dosud se mělo za to, že je na ní vyobrazen Izas Manu, vládce mezopotámské Edessy, která se nacházela na území dnešního jihovýchodního Turecka a Sýrie. Ellis tvrdí, že tento král a Ježíš Kristus jsou ve skutečnosti jedna a tatáž osoba.

Yvonne Pokorná 15. dubna 2017

Ačkoliv je Ježíš nejzobrazovanější postavou v celém západním umění, nikde v Bibli se nedočteme, jak vlastně vypadal. Většinou si ho představujeme jako třicátníka s dlouhými splývavými vlasy, oblečeného v bílé róbě. Tento obraz Mesiáše se však utvořil až někdy v 6. století a není podložen žádnými vědeckými důkazy.

Tradiční zobrazování Ježíše Krista

Tradiční zobrazování Ježíše Krista

Britský historik specializující se na biblistiku však přichází s šokujícím tvrzením, že zná Ježíšovu pravou tvář i totožnost. Je jím vousatý muž s trnovou korunou, vyobrazený na 24 milimetrů široké bronzové minci z 1. století. Ellis je naprosto přesvědčený, že Ježíš byl ve skutečnosti vládcem mezopotámského království Edessy. Opírá se mimo jiné o fakt, že muž na minci byl po smrti uváděný dvěma jmény – jako král Izas Manu(el) a (král) Ježíš Emmanuel. Navíc, jak historik upozorňuje, symbolem edesských monarchů byla spletená koruna s trny, analogická k trnové koruně, kterou měl Ježíš na hlavě cestou na popravu. Kromě toho byl Ježíš oblečen do purpurového pláště, který nosili římští císaři a vysocí představitelé moci.

Bronzová mince z 1. století s údajným portrétem Ježíše Krista alias Izase Manuela

Bronzová mince z 1. století s údajným portrétem Ježíše Krista alias Izase Manuela

Podle Ellise byl edesský král poslán na smrt za to, že se Římanům postavil. ”Ježíš je stále portrétován jako nuzný šiřitel míru, který se omylem zapletl do neznámé revoluce v 30. letech našeho letopočtu. Můj výzkum ho však posouvá v čase do 60. let a činí z něj klíčovou figuru ve Velké židovsko-římské válce. Podle mé teorie to byl ve skutečnosti válečnický král, který se v roce 68 vzepřel mocnému římskému impériu a zaplatil za to životem,” prohlašuje Ellis.

Historik Ralph Ellis budí svými teoriemi kontroverze.

Historik Ralph Ellis budí svými teoriemi kontroverze.

Ralph Ellis se svému bádání věnuje už skoro 30 let a své závěry shrnul v knize nazvané Ježíš, král z Edessy, která před pár týdny vyšla v Británii. Dle jeho slov jde o „jeden z nejdůležitějších objevů moderní historie“. Zároveň připouští, že je značně kontroverzní a v rozporu s konvenčním příběhem, který známe z Bible.

„Ježíš – nejdůležitější osobnost historie – si zaslouží, aby konečně vystoupil z biblického přítmí na historické světlo,“ citoval historika britský list Daily Mail. „Mince je třešničkou na dortu a silným argumentem, aby se vytvořila pravá Ježíšova identita a genealogie.”

Edessa s ruinami staveb z římské doby

Edessa s ruinami staveb z římské doby

Historik má ale i řadu odpůrců, a to nejen z řad náboženských fanatiků. Podle některých odborníků jsou totiž jeho teorie plné nepřesností. Kritici například argumentují tím, že mince, na níž je v aramejštině vyryto “král Manu”, byla vyražena pro panovníka Manu VIII., jenž vládl až o 70 let později.

 

Související články

Další články

Zavří­t reklamu