válkaČeskoslovenskoobjevy

Je to tu zase! Vědci varují před změnou magnetických pólů země

Je to tu zase! Vědci varují před změnou magnetických pólů země
Zdroj: ancient-code.com

Ne globální oteplování, ale změna magnetických pólů Země je podle mnoha vědců největším nebezpečím, kterému musí lidstvo čelit. Oslabení nebo změna zemského magnetického pole může mít nedozírné důsledky.

Tomáš Chalupa 5. května 2016

Roztavené žhnoucí jádro uprostřed naší planety je zdrojem magnetického pole Země. Za posledních 200 let pole zesláblo o 15 procent. Magnetické pole chrání povrch planety před dopadem částic z vesmíru. Je pro existenci života a naší civilizace naprosto nezbytné. Podle vědců se blíží čas, kdy může dojít k přepólování zemských magnetických pólů. To by mělo nedozírné důsledky a celou planetu by vystavilo účinkům dopadu vesmírných částic, takzvaného solárního větru. „Je to velmi vážná věc. Představte si, že byste byli odpojeni od elektrického proudu po celé měsíce,“ říká Richard Holme z Liverpoolské univerzity.

Vědci také přicházejí se znepokojivou teorií. Podle ní není příčinou globálního oteplování vypouštění oxidu uhličitého do ovzduší, jak se dlouhodobě předpokládalo, ale právě zmenšování magnetického pole země. Co když se naše planeta otepluje nikoliv vinou lidí, ale vinou magnetického pole, které slábne? Velmi znepokojující myšlenka. Menší magnetické pole může také způsobovat zdravotní problémy spojené s radiací. Pokud by došlo k přepólování magnetických pólů, zemřelo by v důsledku ozáření na 100 000 lidí. Úroveň radiace by se zvýšila až pětkrát. Vědci však nejsou zatím zajedno v tom, kdy by vlastně k přepólování mělo dojít.

Další články

Zavří­t reklamu