Objevené štěně může vědcům pomoci odhalit původ domestikovaných psů.

Objevené štěně může vědcům pomoci odhalit původ domestikovaných psů. | zdroj: metro.co.uk


Je to pes, nebo vlk? Vědci bádají nad původem štěněte, které 18 tisíc let leželo zmrzlé na Sibiři

TÉMATA: doba ledová | sibiř | zvířata

user-avatar

Simona Knotková

5. 12. 2019 | 09:00

V sibiřském permafrostu bylo loni v létě nalezeno zmrzlé štěně. Vědci zjistili, že pochází z doby před osmnácti tisíci lety. O jaké zvíře se ale přesně jedná? V tom stále nemají jasno.

Zmrzlá mrtvola štěněte byla objevena v odlehlém koutě severovýchodní Sibiře, několik hodin cesty od nejbližšího města Belaya Gora. Jejímu studiu se nyní věnuje dvojice vědců Love Dalén a Dave Stanton.

"Je to velmi zvláštní pocit, jako byste drželi v rukou právě zemřelé zvíře. Pak si ale uvědomíte, že je to štěně, které žilo na světě společně se lvy jeskynními, mamuty a nosorožci srstnatými. Zprvu jsme nevěděli, jak je staré. Objeveno bylo sice v permafrostu, ale zmrzlé mohlo byt jenom pár stovek nebo desítek let. Byli jsme z toho nadšení, ale také značně skeptičtí. Teprve radiokarbonové datování odhalilo, že štěně je staré osmnáct tisíc let. Tím se všechno změnilo," vypráví Dalén.

Štěne, pojmenované jako Dogor, bylo v perfektně zachovalém stavu ještě předtím, než ho badatelé vyčistili. Právě kvůli době svého původu si ale odborníci nejsou jistí, o čí mladě se přesně jedná, zda o vlka, či psa. Zvíře pochází z doby, kdy byli psi domestikovaní.

"V době před osmnácti tisíci lety se psi i vlci geneticky proměňovali. Na počátku jsme si mysleli, že je náš nález vlk, ale první rozbor genomu ukazuje na moderního vlka, vlka z doby ledové i psa. Buď se tedy jedná o jeden z prvních druhů moderního vlka, nebo je to pozdní druh vlka z pleistocénu, nebo je to jeden z prvních druhů psa. Pokud se ukáže, že je to pes, řekl bych, že to bude i nejstarší objevený pes vůbec," pokračuje Dalén.

Podle nynějších poznatků byli psi domestikovaní z již vyhynulé linie vlka. Dnešní věda z toho důvodu nedokáže přesně říct, kdy a kde k domestikaci psa došlo.

"Pokud chcete najít odpověď na tuto otázku, musíte se zaměřit na prastaré vzorky, protože populaci, ze které byli domestikovaní, v dnešním světě už nenajdete. Právě exempláře, jako je toto štěně, nám to mohou pomoci objasnit. Zatím ale nemáme takové výsledky, abychom mohli o něčem spekulovat," doplňuje Stanton.

user-avatar

Simona Knotková

5. 12. 2019 | 09:00

Zavří­t reklamu