válkaČeskoslovenskoobjevy

Je svět kolem nás pouhá iluze? Podle vědců je náš život jen hologram

Je svět kolem nás pouhá iluze? Podle vědců je náš život jen hologram
Zdroj: messagetoeagle.com

Podle jedné z teorií hlásaných v posledních desetiletích je nás život pouhá hologramová projekce. Kdo ale stojí za jejím vytvořením?

Simona Knotkova 27. prosince 2016

Poslední zastánkyní této teorie se stala Laura D’Olimpio, docentka filozofie na australské univerzitě Notre Dame. Podle ní jsme v podstatě jenom mozky v laboratoři šíleného vědce.

„Představte si tohle: Právě teď jste jinde, než si myslíte. Jste předmětem vědeckého experimentu řízeného šíleným géniem. Mozek vám byl odebrán z těla a je udržován naživu v laboratorní nádrži. Nervová zakončení vašeho mozku jsou připojena k superpočítači, díky němuž prožíváte vjemy a cítíte. To je důvod, proč si myslíte, že žijete naprosto normální život. Jste ale pořád naživu? Jste to ještě pořád ‚vy‘? Je svět, jak ho znáte, výplodem vaší fantazie, nebo iluze sestrojená ďábelským vědcem? Zní to jako scénář hororu. Můžete však s absolutní jistotou říct, že to není pravda? Můžete dokázat, že nejste skutečně jenom mozkem v nádrži?“ píše v článku pro server Conversation.

O mozku v nádrži mluvil už vědec a filozof Hilary Putnam ve své knize z roku 1981 Reason, Truth and History (Příčina, pravda a historie). Ještě před ním, o tři století dříve, se podobná myšlenka objevila i v díle francouzského filozofa Reného Descarta.

V popkultuře se světem jako pouhou iluzí zabýval například snímek Matrix.

V popkultuře se světem jako pouhou iluzí zabýval například snímek Matrix.

Základním předpokladem pro hledání pravdy bylo pro Descarta zpochybňování všeho. Pochybnosti měl tedy i o naší existenci. Podle něj existuje všemohoucí démon, který nás oklamává a nutí nás věřit, že žijeme životy, jaké žijeme. Realita je ale doopravdy jiná.

O možném holografickém světě napsal v roce 1991 knížku The Holographic Universe (Holografický vesmír) také Michael Talbot. Ředitel Střediska pro evoluční výpočet a automatický design v laboratořích NASA Rich Terrile je zase názoru, že to, co vnímáme jako Boha, není nic jiného než „počítačový programátor v kosmu“.

Zvětšila se vám ze všech těch teorií hlava? Hlavně se netrapte hledáním pravdy, protože tu – jak už můžete chápat z tvrzení výše – nenajdete. A pokud je život jenom iluze, asi se shodneme na tom, že i tak ji po většinu času stojí za to žít.

Další články

Zavří­t reklamu